Tysiąc nazwisk na liście rosyjskich więźniów politycznych

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Szef programu Pomoc dla Więźniów Politycznych Siergiej Dawidis poinformował w środę, że lista więźniów politycznych w Rosji prowadzona od 2009 roku przez Centrum Praw Człowieka Stowarzyszenia Memoriał liczy obecnie tysiąc nazwisk. Wśród nich jest były szef koncernu Jukos Michaił Chodorkowski, działaczki punkrockowej grupy Pussy Riot czy uwięziony opozycjonista Aleksiej Nawalny.

Lista więźniów politycznych w Rosji prowadzona od 2009 roku przez Centrum Praw Człowieka Stowarzyszenia Memoriał liczy obecnie tysiąc nazwisk - poinformował w środę działacz tej organizacji, szef programu Pomoc dla Więźniów Politycznych Siergiej Dawidis. - Jest to pułap symboliczny, ponieważ realna liczba więźniów politycznych w okresie od 2009 roku, od kiedy to prowadzimy nasze listy, jest znacznie wyższa - dodał.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Wyjaśnił, że Memoriał umieścił w wykazie jako tysięczną osobę 64-letniego Anatolija Gorbunowa, należącego do Świadków Jehowy. 2 lutego został on skazany przez sąd na sześć lat kolonii karnej. Wspólnoty Świadków Jehowy zostały w Rosji uznane za organizacje ekstremistyczne i zdelegalizowane w 2017 roku.

Czołowi opozycjoniści w rosyjskich więzieniach

W różnych latach na liście więźniów politycznych prowadzonej przez Memoriał działacze umieścili m.in. byłego szefa koncernu Jukos Michaiła Chodorkowskiego, działaczki punkrockowej grupy Pussy Riot, opozycjonistę Aleksieja Nawalnego. Więźniowie z listy Memoriału to osoby skazane na kary od czterech miesięcy więzienia do kary dożywotniego pozbawienia wolności.

Rosyjski Sąd Najwyższy nakazał 29 grudnia 2021 roku likwidację Stowarzyszenia Memoriał, a 28 grudnia również Centrum Praw Człowieka. Likwidacji domagała się Prokuratura Generalna, twierdząc, że Memoriał narusza przepisy o organizacjach pozarządowych uznanych w Rosji za "zagranicznych agentów".

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości