Media: w Rosji jest 110 pomników Stalina. 95 z nich powstało pod rządami Putina

Autor:
asty
/ prpb
Źródło:
PAP
Putin odwiedził rannych żołnierzy w szpitalu wojskowym w Moskwie
Putin odwiedził rannych żołnierzy w szpitalu wojskowym w Moskwie
Reuters Archive
Reuters ArchivePutin odwiedził rannych żołnierzy w szpitalu wojskowym w Moskwie

Niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit' informuje, że rosyjski dyktator Władimir Putin postawił 95 pomników Józefa Stalina. Tempo budowy pomników sowieckiego dyktatora znacznie przyspieszyło po aneksji przez Rosję Krymu w 2014 roku.

W Rosji jest 110 pomników Józefa Stalina, z czego 95 odsłonięto za rządów Władimira Putina - poinformował w poniedziałek niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit'.

Tempo budowy pomników sowieckiego dyktatora znacznie przyspieszyło po aneksji przez Rosję Krymu w 2014 roku. Od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku odsłonięto już cztery pomniki Stalina.

Zobacz także: Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl

W sobotę odsłonięto pomnik Stalina na terenie Zespołu Memorialnego w Miednoje. Spoczywają tam szczątki ponad 6 tys. polskich jeńców obozu specjalnego NKWD w Ostaszkowie, w tym 5 tys. policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej i żołnierzy.

Ustawiono tam również popiersie innej postaci historycznej odpowiedzialnej za krwawe represje, Feliksa Dzierżyńskiego - poinformowało Stowarzyszenie Memoriał. Przekazano, że polecenie w sprawie pomnika wydał "nowy dyrektor Zespołu Memorialnego w Miednoje", którego nazwiska nie podano, oraz Państwowe Muzeum Historii Najnowszej.

Putin stawia pomniki Stalinowi

W latach 90. w Rosji wzniesiono tylko pięć pomników Stalina. Pod rządami Putina zaczęto wznosić około czterech rocznie. Liczba ta wzrosła po aneksji Krymu, gdzie również znajdują się pomniki dyktatora, ale nie ma ich na liście, którą sporządzili redaktorzy Możem Objasnit.

Pomniki tyrana znajdują się w 40 rosyjskich regionach, w tym w 15 stolicach tych regionów. W pierwszej trójce pod względem liczby pomników są Osetia Północna, Dagestan i Jakucja - czytamy w artykule.

Możem Objasnit' zwraca uwagę, że z reguły pomniki nie są umieszczane na centralnych placach lub ulicach miast. Zazwyczaj jest to inicjatywa osób prywatnych lub organizacji takich jak Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej.

Często stoją one na terenie muzeów lub prywatnych posesji. Ostatnio jednak coraz częściej pomniki wznoszone są z inicjatywy władz lokalnych, a na ich odsłonięciu pojawiają się urzędnicy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty / prpb

Źródło: PAP