Syria była testem. Rosyjska marynarka otrzyma "solidne" wsparcie

Rosyjska flota na ćwiczeniach
Rosyjska flota na ćwiczeniach
Ministerstwo Obrony Rosji
Rosyjska flota na ćwiczeniach. Nagranie z września 2016 rokuMinisterstwo Obrony Rosji

Ministerstwo obrony Rosji planuje zbudować dla marynarki wojennej ponad 60 okrętów pomocniczych różnych klas. Prace mają potrwać do 2020 roku. Poinformował o tym na ministerialnej naradzie szef resortu Siergiej Szojgu.

- Do 2020 roku powinno zostać zbudowanych ponad 60 różnych redowych i pełnomorskich okrętów pomocniczych - powiedział we wtorek Siergiej Szojgu. Jego zdaniem "prowadzona na dużą skalę transportowo-logistyczna operacja dostarczenia ładunków wojskowych do Syrii wyraźnie pokazała, że bez jednostek pomocniczych skuteczna działalność sił bojowych marynarki wojennej jest niemożliwa".

- Jeśli wcześniej odnawianie floty pomocniczej realizowano poprzez budowę jednostek redowych - holowników, okrętów kompleksowej obsługi portowej, to obecnie stoją przed nami nowe zadania - wskazał minister.

Według Siergieja Szojgu należy się skupić na budowie okrętów o dużym tonażu, jak też innych uniwersalnych i wielofunkcyjnych jednostek, mogących zaspokoić potrzeby zespołów bojowych na odległych akwenach morskich.

- Okręty te będą realizować złożone zadania wsparcia materiałowo-technicznego w bazach i bliższej strefie operacyjnej, jak też na odległych akwenach morskich i oceanicznych włącznie z arktycznymi - zapowiedział szef resortu obronnego.

Jak podaje agencja Reutera, dla utrzymania ciągłości dostaw materiałów wojskowych do Syrii rosyjska flota musiała wesprzeć swe transportowce statkami kupionymi od Turcji i arktycznym lodołamaczem.

Autor: tas\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: