TVN24 | Świat

Współpracowniczka Nawalnego czeka na wyrok. Lubow Sobol grożą dwa lata ograniczenia wolności

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Lubow Sobol, współpracowniczka rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, czeka na wyrok w sprawie zachęcania do naruszenia przepisów sanitarnych wprowadzonych z powodu epidemii COVID-19. Kary dwóch lat ograniczenia wolności zażądał w środę prokurator na odbywającym się w Moskwie procesie.

Prokurator zażądał, by współpracowniczka Aleksieja Nawalnego, Lubow Sobol została skazana na dwa lata ograniczenia wolności, otrzymała zakaz udziału w zgromadzeniach masowych, wychodzenia z domu pomiędzy godziną 22 i 6 rano, a także zakaz wyjazdu poza miejsce zamieszkania. Jeśli sędzia zgodzi się z żądaniami prokuratury, to Sobol będzie musiała też cztery razy w miesiącu meldować się na komisariacie policji.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Wyrok zapadnie 2 sierpnia w sądzie w Moskwie. Sobol została oskarżona o zachęcanie do naruszenia przepisów sanitarnych wprowadzonych z powodu epidemii COVID-19. Sprawę karną przeciwko niej i innym współpracownikom Nawalnego wszczęto na początku tego roku. Powodem była demonstracja w Moskwie 23 stycznia w obronie aresztowanego Nawalnego, na którą - według śledczych - przyszły osoby zakażone koronawirusem.

Aresztowania współpracowników Nawalnego

Po wybuchu epidemii w marcu 2020 roku władze Moskwy zakazały organizowania demonstracji. Sobol najpierw została umieszczona w areszcie domowym. Później areszt zamieniono na ograniczenie opuszczania mieszkania w godzinach wieczornych i nocą aż do rana oraz zakaz używania internetu.

W tej samej sprawie karnej oskarżeni zostali również inni współpracownicy Nawalnego - jego rzeczniczka Kira Jarmysz, były szef sztabu Nawalnego w Moskwie Oleg Stepanow i Anastazja Wasiljewa, szefowa związanego z Nawalnym związku zawodowego Sojusz Lekarzy. Oskarżone zostały również dwie uczestniczki punkrockowej grupy Pussy Riot Maria Alochina i Lusja Sztejn oraz brat opozycjonisty - Oleg Nawalny.

Autor:asty//now

Źródło: PAP