Lądowiska dla helikopterów, jadalnie, basen. Lodołamacz Wiktor Czernomyrdin zaczyna misję

Autor:
tas//rzw//kwoj
Źródło:
TASS, telewizja Sankt-Petersburg, gazeta.ru

Prezydent Władimir Putin wziął udział w ceremonii podniesienia bandery na nowym lodołamaczu Wiktor Czernomyrdin. "Statek został zaprojektowany, by zapewnić nieprzerwane pilotowanie jednostek w Zatoce Fińskiej, może także działać w Arktyce i na Antarktydzie" - przekazała agencja TASS.  

Lodołamacz Wiktor Czernomyrdin został tak nazwany na cześć rosyjskiego premiera w latach 1993-1998. Podniesienie bandery odbyło się w 10. rocznicę śmierci tego polityka - Czernomyrdin zmarł 3 listopada 2010 roku.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

"Wiktor Czernomyrdin jest największym i najpotężniejszym niejądrowym lodołamaczem na świecie. Został zaprojektowany w celu zapewnienia nieprzerwanego pilotażu statków w Zatoce Fińskiej, może również działać w Arktyce i na Antarktydzie" - przekazała we wtorkowej depeszy agencja TASS.

Wiodąca pozycja

- Wszyscy przeżywamy trudne chwile, ale pandemia jest pandemią, a życie toczy się dalej. Idziemy naprzód bez opóźniania naszych planów - powiedział w czasie wtorkowej ceremonii podniesienia bandery na jednostce, cumującej w petersburskim porcie, prezydent Władimir Putin. Ocenił, że Rosja zajmuje wiodącą pozycję na świecie w rozwoju i badaniach terytoriów arktycznych. - Tę przewagę należy nieustannie potwierdzać: budować pozycje, odnawiać i wzmacniać flotę, wprowadzać zaawansowane technologie - stwierdził Putin.

Rosyjskie media odnotowały, że statek będzie uczestniczył w rozwoju i badaniach Arktyki, a także w transportowaniu i zaopatrywaniu wypraw naukowych na Antarktydę. Poinformowały, że lodołamacz może angażować się w akcje ratownicze, a także likwidować wycieki oleju.

Lądowiska dla helikopterów, jadalnie i basen

"Lodołamacz jest w stanie osiągnąć prędkość do 17,8 węzłów w czystej wodzie, przebijając lód o grubości do 2 metrów z prędkością 2 węzłów. To nowoczesny, zaawansowany technicznie i zwrotny statek. Posiada dwa lądowiska dla helikopterów, może nie tylko służyć pomocą innym lodołamaczom, ale także uczestniczyć w wyprawach naukowych, a także transportować kontenery i towary niebezpieczne. Regularna załoga liczy 38 osób, ponadto statek może zabrać na pokład 90 pracowników" - podała agencja TASS.

"Na jego pokładzie znajduje się kilka jadalni, basen, dwie sauny, oddział medyczny i salon fryzjerski" - dodał portal gazeta.ru.

Budowa lodołamacza rozpoczęła się w 2012 roku. Rosyjskie media poinformowały, że jednostka "142 metry długości, 29 metrów szerokości, wyporność 22 258 ton i moc silników 25 MW".

Autor:tas//rzw//kwoj

Źródło: TASS, telewizja Sankt-Petersburg, gazeta.ru

Pozostałe wiadomości