Kreml ostrzega Kijów przed "strzałem we własną skroń"

TVN24 | Świat

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Dmitrij Kozak, wiceszef administracji prezydenta Rosji Władimira Putina stwierdził, że Rosja "będzie zmuszona stanąć w obronie swoich obywateli" w Donbasie zależnie od skali ewentualnego konfliktu. Przedstawiciel Kremla wyraził przekonanie, że rozpoczęcie w Donbasie przez siły ukraińskie działań bojowych byłoby "strzałem nie w stopę, ale we własną skroń".

- Wszystko zależy od tego, jaka będzie skala pożaru. Jeśli będzie urządzona tam Srebrenica, to będziemy musieli stanąć w obronie (obywateli Rosji - red.) - powiedział wiceszef administracji prezydenta Rosji Dmitrij Kozak. W przeszłości Władimir Putin utrzymywał, że w razie przejęcia przez siły ukraińskie kontroli nad granicą ukraińsko-rosyjską w Donbasie dojdzie tam do "Srebrenicy", czyli masakry ludności cywilnej.

Ludobójstwo w Srebrenicy dokonane zostało przez bośniackich, prawosławnych Serbów na muzułmańskich Bośniakach (Boszniakach) w lipcu 1995 roku w enklawie położonej na wschód od Sarajewa. Ofiarami żołnierzy gen. Ratka Mladicia stało się ponad osiem tysięcy chłopców i mężczyzn, a także wiele zgwałconych kobiet.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Dmitrij Kozak, który w administracji Putina zajmuje się polityką Kremla wobec krajów byłego ZSRR, ocenił, że siły prorosyjskich separatystów "są dość zaprawione w bojach i są w stanie powstrzymać atak". - Wszystko więc zależy od drugiej strony - dodał. Przedstawiciel Kremla wyraził przekonanie, że rozpoczęcie w Donbasie przez siły ukraińskie działań bojowych byłoby "początkiem końca Ukrainy, strzałem nie w stopę, ale we własną skroń".

Rosyjskie wojsko mil.ru

Ocenił zarazem, że Ukraina "raczej nie ma realnego zamiaru rozpętywania wojny na pełną skalę". Czwartkowa wizyta prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Donbasie nie doprowadzi - zdaniem Kozaka - do zaostrzenia sytuacji. Nazwał tę wizytę elementem "pracy informacyjnej" i wskazał na prawo Zełenskiego, "by jeździć po całym terytorium Ukrainy". Zapewnił, że Rosja nie ma na celu pozbawienia Ukrainy suwerenności, bowiem - jego zdaniem - Moskwie zależy, by u swych granic mieć "przyjazne, spokojne i stabilne państwo".

Współpracownik Putina powiedział także, że nie powinno być publicznych dyskusji o przeniesieniu rozmów na temat konfliktu w Donbasie z Mińska, stolicy Białorusi, do innego kraju.

Putin: Ukraina celowo zaostrza sytuację

Władimir Putin oskarżył w czwartek Ukrainę o "prowokacyjne działania" w Donbasie - takich słów użył w rozmowie telefonicznej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Kreml poinformował po rozmowie, że Putin i Merkel wyrazili zaniepokojenie w związku z eskalacją w Donbasie.

Rosyjski prezydent oznajmił, że strona ukraińska "celowo zaostrza sytuację" na linii rozgraniczenia walczących sił. Powtórzył też ocenę Rosji, że władze Ukrainy powinny prowadzić rozmowy z separatystami i nadać specjalny status obszarom wschodniej Ukrainy będących pod ich kontrolą.

Rząd Niemiec przekazał po rozmowie liderów, że Merkel zażądała od Putina, by Rosja zmniejszyła liczebność swoich oddziałów wokół Ukrainy, tak aby zmniejszyć napięcie w regionie.

Autor:asty/adso

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru