TVN24 | Świat

Rosja wyznaczyła "czerwone linie", których nikt nie może przekroczyć

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kab
Źródło:
redstar.ru, kremlin.ru
Nagranie z uderzenia rakietowego podczas ćwiczeń na poligonie Kapustin Jar
Nagranie z uderzenia rakietowego podczas ćwiczeń na poligonie Kapustin Jar mil.ru
wideo 2/8
mil.ruNagranie z uderzenia rakietowego podczas ćwiczeń na poligonie Kapustin Jar

Rosja wykorzysta swój potencjał nuklearny w przypadku ataku rakietowego na jej terytorium - ostrzegł sztab generalny tego kraju w publikacji zamieszczonej na łamach "Krasnoj Zwiezdy", gazety wydawanej przez ministerstwo obrony.

"Każdy atakujący pocisk zostanie uznany za pocisk z bronią jądrową. Informacja o wystrzeleniu rakiety zostanie w trybie automatycznym przekazana wojskowo-politycznemu kierownictwu Rosji, które w zależności od zaistniałej sytuacji określi skalę działań reagowania sił jądrowych" - oznajmili w piątkowym artykule opublikowanym na łamach "Krasnoj Zwiezdy" przedstawiciele rosyjskiego sztabu generalnego. 

Ćwiczenia rakietowe na poligonie Kapustin Jar mil.ru

Oglądaj TVN24 w internecie na TVN24 GO>>>

Autorzy publikacji przypominają, że Rosja, w przyjętym wcześniej dokumencie dotyczącym podstaw polityki państwa w zakresie odstraszania jądrowego, wyznaczyła "czerwone linie", których nikt nie może przekroczyć. "Jeśli potencjalny przeciwnik zdecyduje się to zrobić, odpowiedź będzie niewątpliwie śmiercionośna" - ostrzegli.

Rosyjskie pociski hipersoniczne Awangard osiągnęły gotowość bojową Ministerstwo Obrony Rosji

Na łamach "Krasnoj Zwiezdy" podkreślono, że w czerwcu tego roku "po raz pierwszy w przestrzeni publicznej zadeklarowano warunki decydujące o możliwości użycia przez Rosję broni jądrowej". "Pierwszy warunek jest związany z otrzymaniem wiarygodnych informacji o wystrzeleniu pocisków balistycznych atakujących terytorium Rosji lub jej sojuszników. Sam fakt wystrzelenia pocisku balistycznego zostanie odnotowany przez system ostrzegania o ataku rakietowym. Nie będzie jednak możliwości określenia rodzaju wyposażenia pocisku (jądrowego lub niejądrowego). Dlatego każdy atakujący pocisk zostanie uznany za pocisk z bronią jądrową" - napisali autorzy.

Rosyjskie pociski balistyczne Jars w drodze do Moskwy mil.ru

Rozmowa Putina z Trumpem

Pod koniec lipca prezydenci Rosji i USA Władimir Putin i Donald Trump omówili w rozmowie telefonicznej "kwestię stabilności strategicznej i kontroli zbrojeń, biorąc pod uwagę szczególną odpowiedzialność obydwu państw za utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa" - podał wówczas Kreml. 

"W tym kontekście potwierdzono znaczenie dwustronnych konsultacji dotyczących tych kwestii, w tym układu o zmniejszeniu i ograniczeniu strategicznej broni ofensywnej. Zwrócono także uwagę na duże znaczenie rosyjskiej inicjatywy w sprawie zorganizowania szczytu państw, stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconego szerokiemu zakresowi problemów bezpieczeństwa międzynarodowego" - poinformował wówczas Kreml.

Broń jądrowa na świeciePAP/Adam Ziemienowicz

Autor:tas/kab

Źródło: redstar.ru, kremlin.ru

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Pozostałe wiadomości