"Washington Post": Irańskie drony będą produkowane w Rosji. Jest porozumienie Moskwy i Teheranu

Autor:
ads//rzw
Źródło:
"Washington Post"
Drewniak: kupując drony od Iranu coś temu Iranowi obiecano
Drewniak: kupując drony od Iranu coś temu Iranowi obiecano
TVN24
TVN24Drewniak: kupując drony od Iranu coś temu Iranowi obiecano

Moskwa po cichu zawarła porozumienie z Teheranem w sprawie produkcji irańskich dronów na terenie Rosji - twierdzi amerykański dziennik "Washington Post", powołując się na dane wywiadowcze.

"Washington Post" opisał dane wywiadowcze, z którymi "zapoznały się agencje bezpieczeństwa" z USA i "innych krajów zachodnich". Według nich na początku listopada przedstawiciele Rosji i Iranu spotkali się w Teheranie i sfinalizowali umowę dotyczącą produkcji irańskich dronów w Rosji. Chodzi o takie maszyny, którymi Rosja atakuje Ukrainę. W rozmowie z gazetą taką wersję wydarzeń potwierdzili trzej urzędnicy zaznajomieni ze sprawą.

Mają powstać setki dronów

W Rosji mają powstać "setki" dronów. Obie strony - czytamy w "Washington Post" - pracują nad tym by jak najszybciej przetransportować do Rosji kluczowe komponenty wymagane do produkcji maszyn.

Rozpoczynając produkcję na swoim terytorium, Rosja mogłaby radykalnie zwiększyć swoje zapasy tych stosunkowo niedrogich, ale wysoce niszczycielskich jednostek - pisze amerykański dziennik. W czasie agresji na Ukrainę Moskwa wykorzystała już ponad 400 takich maszyn - wynika z przytoczonych danych.

PAP/Maciej Zieliński

Reakcja amerykańskich władz: Iran i Rosja mogą próbować okłamać cały świat, ale nie ukryją faktów

Rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Adrienne Watson napisała w oświadczeniu przesłanym "Washington Post", że "Iran i Rosja mogą próbować okłamać cały świat, ale nie ukryją faktów: Teheran pomaga zabijać ukraińskich cywilów, dozbrajając Rosję i asystując w jej działaniach".

"Stany Zjednoczone - razem z sojusznikami i partnerami - robią wszystko, by ujawnić i powstrzymać irańskie dostawy do Rosji i działania Rosji przeciwko Ukraińcom. Będziemy nadal zapewniać Ukrainie niezbędną pomoc, której potrzebuje by się bronić" - zapewniła Watson.

Rosyjska ambasada w Waszyngtonie odesłała dziennikarzy do rosyjskiego resortu obrony. Ten jednak nie odpowiedział na pytania "Washington Post".

Przedstawicielstwo Iranu w ONZ także nie odpowiedziało bezpośrednio na postawione pytania. Rzecznik stwierdził jedynie, że Iran i Rosja "utrzymują kooperację w zakresie wspólnej obronności, nauki i rozwoju, która trwała już przed konfliktem w Ukrainie".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ads//rzw

Źródło: "Washington Post"

Pozostałe wiadomości