Rosja i USA o krok od porozumienia ws. atomu

Aktualizacja:
 
U.S. militaryStart pocisku balistycznego Trident II

Nowe rosyjsko-amerykańskie porozumienie ws. redukcji arsenału broni nuklearnej zostanie podpisane w czasie najbliższych dwóch-trzech tygodni - twierdzi szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow. W układzie mają być zawarte powiązania dotyczące redukcji broni atomowej z kwestiami obrony przeciwrakietowej.

Rosja od początku negocjacji domagała się powiązania zobowiązań redukcji broni strategicznej z kwestiami obrony przeciwrakietowej. Poprzednie porozumienie - podpisany w roku 1991 traktat START-1 wygasł 5 grudnia 2009 roku. Nowe ma zostać zawarte niebawem.

Dwa, trzy tygodnie

Zdaniem szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa, stanie się to w najbliższych dwóch-trzech tygodniach. Minister twierdzi, że w porozumienie zostaną zawarte ustalenia wiążące obie redukcję broni nuklearnej z obroną przeciwrakietową.

Ławrow zapytany, w jakiej formie będzie ujęta owa współzależność, odpowiedział: - W formie prawnie wiążącej. Minister przypomniał, że o istnieniu takiej współzależności mówili w kwietniu ubiegłego roku prezydenci Rosji i USA, a latem potwierdzili to, wydając dyrektywy negocjatorom przygotowującym porozumienie.

Mniej atomu

Podstawowe parametry nowego traktatu uzgodnili w lipcu ubiegłego roku w Moskwie prezydenci obu krajów. Porozumieli się wtedy, że w ciągu siedmiu lat od wejścia w życie nowego układu Rosja i USA zredukują liczbę nuklearnych głowic bojowych do 1500-1675, a systemów ich przenoszenia - do 500-1110. Dolne pułapy to propozycje Moskwy, a górne - Waszyngtonu.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. military