TVN24 | Świat

Rosja i Ukraina wymieniły ciała poległych w walkach

TVN24 | Świat

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP

Rosja zwróciła Ukrainie dziesiątki ciał żołnierzy, którzy zginęli podczas obrony zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu. W Kijowie prowadzona jest ich identyfikacja - poinformował były dowódca pułku Azow Maksym Żorin, cytowany przez agencję AP. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że funkcjonariusze Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) pracują nad wymianą jeńców z Azowstalu.

W sobotę ukraińskie ministerstwo ds. reintegracji terytoriów okupowanych potwierdziło, że 2 czerwca w obwodzie zaporoskim na południu kraju doszło do wymiany ciał poległych żołnierzy z Ukrainy i Rosji. Strony ustaliły wymianę zwłok "w formule 160 na 160" - przekazano w oświadczeniu resortu.

Według brata jednego z bojowników Azowa, który prawdopodobnie zginął w fabryce Azowstal, co najmniej dwie ciężarówki z ciałami żołnierzy zmarłych w Mariupolu zostały przekazane do szpitala wojskowego w Kijowie w celu identyfikacji. - Szczątki wydobyto w ubiegłym tygodniu z ruin fabryki. Niektóre spośród zwłok były mocno zwęglone - poinformował rozmówca agencji AP.

- Otrzymałam telefon od wojskowych z pułku Azow. Usłyszałam, że ciało mojego syna może być wśród tych, które przekazano do Kijowa. On był bohaterem. Jest dla mnie ważne, aby pochować go w naszej ukraińskiej ziemi - dodała matka jednego z żołnierzy poległych podczas obrony Azowstalu.

Prace nad uwolnieniem jeńców z Azowstalu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyjaśnił, że zagadnieniem wymiany jeńców z Azowstalu zajmują się funkcjonariusze Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR).

- Jeńcy są, niestety, w rękach Federacji Rosyjskiej. Wiemy, o czym możemy negocjować z Rosjanami, znamy tę cenę. Wiemy, że nie wolno im ufać. HUR powinien się zająć tą kwestią i powinna ona przynieść efekt, A jedyny efekt, którego oczekujemy jest taki, że ludzie muszą wrócić do domu – powiedział Zełeński dziennikarzom.

Obrońcy AzowstaluDmytro Kozacki

Według słów ukraińskiego przywódcy w niewoli przebywa ponad 2500 jeńców z Azowstalu. Zełenski zaznaczył, że pierwszym zadaniem, jakie zostało postawione przed HUR odnośnie jeńców, było wyprowadzenie ich żywych i zostało ono wykonane.

Teraz zadanie jest trudniejsze – muszą wrócić żywi do domu. - Funkcjonariusze HUR są w tym najlepszymi specjalistami. Całkowicie im ufam. Czekamy na efekt, ale nie możemy codziennie pytać jeńców: "jak tam?" - powiedział prezydent Ukrainy.

Zniszczony Mariupol i walki o Azowstal

Kombinat Azowstal, broniony przez około dwa i pół miesiąca przez pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej, pozostawał do drugiej połowy maja ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu, mieście portowym na południowym wschodzie Ukrainy.

Około 2500 żołnierzy z Azowstalu jest obecnie przetrzymywanych w obozach jenieckich w Rosji lub na terytorium samozwańczej, kontrolowanej przez Moskwę Donieckiej Republiki Ludowej.

Mariupol został prawie całkowicie zniszczony przez rosyjskie wojska, a liczbę ofiar wśród mieszkańców miasta ocenia się na co najmniej 22 000.

Pod koniec kwietnia i w maju udało się uratować kilkuset cywilów, którzy przez dwa miesiące ukrywali się w rozległych podziemnych korytarzach i schronach na terenie Azowstalu. Zorganizowanie konwojów humanitarnych było możliwe dzięki współpracy strony ukraińskiej z ONZ.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości