Świat

Rosja i Ukraina przejdą do "kolejnej fazy Mińska"? Rozmowy "czwórki"

Świat


W Berlinie spotkają się dziś ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji - Pawło Klimkin, Siergiej Ławrow, Frank-Walter Steinmeier i Laurent Fabius. Szefowie dyplomacji tzw. normandzkiej czwórki mają omówić realizację porozumień z Mińska ws. konfliktu w Donbasie.

W niedzielę niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier zaapelował do Rosji i Ukrainy, przed poniedziałkowym spotkaniem w Berlinie o przejście do "kolejnej fazy porozumienia z Mińska".

- Oczekujemy zarówno od Moskwy, jak i Kijowa, że zajmą się centralnym zagadnieniem kolejnego etapu wdrażania porozumienia z Mińska, zawartego 12 lutego - oświadczył Steinmeier w rozmowie, która zostanie opublikowana w poniedziałkowym wydaniu dziennika "Die Welt".

Konkretne zadania

Kolejny etap przewiduje m.in. "przygotowanie wyborów lokalnych na terenach okupowanych przez separatystów, ale także dostęp pomocy humanitarnej i odbudowę na wschodzie Ukrainy" - sprecyzował niemiecki minister. Steinmeier z zadowoleniem odnotował także "znaczne postępy w sferze wycofywania ciężkiego uzbrojenia" z linii walk między ukraińskimi siłami a separatystami na wschodzie Ukrainy; wyraził ubolewanie z powodu dalszych przypadków łamania zawieszenia broni.

Rozejm pod warunkiem

W lutym w stolicy Białorusi w obecności przywódców Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy uzgodniono zawarcie rozejmu pomiędzy ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami w Donbasie. W poniedziałek w Berlinie ministrowie spraw zagranicznych tych czterech krajów będą dyskutować o realizacji porozumienia. Z kolei "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung", powołując się na przedstawiciela NATO, napisał, że Rosja poważnie narusza porozumienie o wstrzymaniu walk, przemieszczając przez otwartą granicę rosyjsko-ukraińską wojsko i sprzęt. Dostarczane przez Rosjan uzbrojenie ma składać się z czołgów, pojazdów opancerzonych, artylerii i systemów obrony przeciwlotniczej. Przedstawiciel NATO podkreślił, że Rosja przekazała też nowoczesne czołgi T-80 i T-90.

Autor: mn/ja / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości