Świat

Rosja i Chiny wciąż szpiegują w USA

Świat

TVN24CIA ma pełne ręce roboty

Rosja i Chiny prowadzą działalność szpiegowską w USA na skalę równie wielką, jak w czasach zimnej wojny - twierdzi dyrektor Mike McConnell, koordynujący pracę kilkunastu amerykańskich agencji wywiadowczych, w tym CIA.

Szef służb specjalnych przedstawił taką ocenę w tekście swego opublikowanego już wystąpienia, które ma wygłosić we wtorek przed Komisją Wymiaru Sprawiedliwości Izby Reprezentantów.

McConnell argumentuje w tym wystąpieniu, że niedawno uchwalona przez Kongres ustawa rozszerzająca uprawnienia wywiadu do podsłuchiwania telefonów obywateli bez nakazu sądowego jest potrzebna do walki z terroryzmem, ale także dla wykrywania szpiegów Rosji i Chin.

- Służby wywiadowcze Rosji i Chin należą do najbardziej agresywnych w zbieraniu danych na temat tajnych systemów amerykańskich i ich wysiłki w tym kierunku osiągnęły niemal skalę z okresu zimnej wojny - oświadczył dyrektor wywiadu.

Wspomniana ustawa to "Protect America Act". Pozwala ona organom ścigania podsłuchiwać rozmowy telefoniczne bez nakazu sądowego, jeżeli podejrzewa się, że prowadzi się je z rozmówcami za granicą.

Organizacje obrony swobód obywatelskich twierdzą jednak, że rząd przekracza w ten sposób swoje konstytucyjne uprawnienia.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24