Świat

Rosja gra pociskami dla Iranu. Amerykanie krytykują Rosjan, Izrael krytykuje Amerykanów

Świat

mil.ruIran dostanie od Rosji systemy przeciwlotnicze S-300?

Sekretarz stanu USA John Kerry w rozmowie z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem wyraził zaniepokojenie z powodu anulowania przez władze rosyjskie zakazu dostarczania Iranowi systemów obrony przeciwrakietowej S-300 - poinformował Biały Dom.

Także Pentagon w wydanym oświadczeniu skrytykował decyzję Rosji. - Nasz sprzeciw wobec tego rodzaju transakcji jest znany od dawna. Uważamy, że w niczym nie pomagają - powiedział przedstawiciel ministerstwa obrony pułkownik Steven Warren.

"Nie będzie wyłomu w rozmowach z Iranem"

Rzecznik Białego Domu Josh Earnest powiedział też, że decyzja Rosji o wymianie z Iranem ropy za towary może stać w sprzeczności z sankcjami gospodarczymi nałożonymi na ten kraj przez USA i inne państwa Zachodu.

Departament Stanu ocenił jednak, że anulowanie zakazu nie spowoduje wyłomu w jednolitym froncie prezentowanym przez światowe mocarstwa w prowadzonych z Iranem rozmowach o irańskim programie nuklearnym.

Izrael: to wina porozumień z Lozanny

- Decyzja Rosji o cofnięciu zakazu dostarczenia Iranowi systemów przeciwrakietowych S-300 to rezultat porozumień z Lozanny, które przyczyniły się do legitymizacji działań Teheranu - ocenił z kolei izraelski minister ds. strategicznych Juwal Szteinic.

- To bezpośredni rezultat legitymizacji, którą Iran uzyskał w wyniku ramowego porozumienia nuklearnego - oznajmił Szteinic w komunikacie. Jak dodał, dowodzi to również, że Iran wykorzysta wzrost gospodarczy, który nastąpi po cofnięciu nałożonych na niego sankcji gospodarczych, po to, aby się zbroić.

- W miejsce tego, by żądać od Iranu zaprzestania działań terrorystycznych, w jakie angażuje się on na Bliskim Wschodzie i w świecie, pozwala mu się wyposażać w nowoczesne uzbrojenie. Może to tylko nasilić jego agresywność - ocenił przedstawiciel Izraela.

Putin anuluje zakaz sprzedaży

Służby prasowe Kremla podały wcześniej, że prezydent Władimir Putin podpisał dekret, na mocy którego anulował zakaz dostarczenia Iranowi rosyjskich systemów obrony przeciwrakietowej S-300.

Ławrow ocenił, że nie ma już konieczności utrzymywania dobrowolnego rosyjskiego embarga na przekazanie Iranowi rosyjskich systemów.

Decyzja ta zapadła w czasie, gdy światowe mocarstwa - wśród nich Rosja - zawarły z Iranem ramowe porozumienie dotyczące jego programu nuklearnego. Jest ona sygnałem, że Moskwa może zyskać "przewagę na starcie" w wyścigu o korzyści z ewentualnego cofnięcia sankcji wobec Teheranu - pisze agencja Reutera.

Rozszerzona współpraca Rosji z Iranem

W styczniu br. Rosja i Iran podpisały porozumienie o rozszerzeniu współpracy wojskowej. Przewiduje ono m.in. rozszerzenie współpracy w dziedzinie zwalczania terroryzmu i wymianę personelu wojskowego w celach szkoleniowych. Jest też mowa o planach częstszych wizyt okrętów. Rosja przez długi czas była głównym dostawcą broni dla Iranu.

- Rozwój współpracy dwustronnej z Rosją i z krajami sąsiednimi w różnych dziedzinach może przyczynić się do stabilizacji i wzmocnienia trwałego bezpieczeństwa w regionie - oświadczył Husejn Dehkan, minister obrony Iranu. Wskazał przy tym na "zagrożenia ponadregionalne i rozwój działalności terrorystycznej".

Według ministra Dekhana, decyzja Rosji o cofnięciu embarga "jest wyrazem woli politycznej, a także dowodem na intencje władz obu państw, by rozwijać i rozszerzać współpracę (...) na wszystkich szczeblach".

Autor: mm\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: