Za służbę w Syrii dostał Order Zasługi. Ważny rosyjski generał skazany za kradzież

TVN24

Rosjanie walczyli w Syrii po stronie reżimu Asada (nagranie archiwalne) MO Rosji
wideo 2/36

Generał Siergiej Czwarkow był zastępcą szefa Akademii Wojskowej rosyjskiego sztabu generalnego. Kierował też rosyjskim centrum koordynacyjnym do spraw pogodzenia walczących stron w Syrii. W piątek moskiewski sąd skazał go na trzy lata więzienia w zawieszeniu za kradzież na wielką skalę.

O skazaniu generała Siergieja Czwarkowa poinformowała w piątek agencja Interfax. Wyrok wydał sąd wojskowy w Moskwie.

Prokuratura wnioskowała o wymierzenie generałowi kary czterech i pół roku pozbawienia wolności (bez zawieszenia), a także o pozbawienia go stopnia wojskowego. Sąd nie przychylił się jednak do jej wniosku, nie pozbawił także generała stopnia.

Kradzież czterech milionów

Sprawa karna, w której został oskarżony Czwarkow, została wszczęta w 2018 roku. Według śledczych wojskowy ukradł ponad 4 miliona rubli (ok. 250 tys. zł) przeznaczonych na wynagrodzenia dla pracowników cywilnych Akademii Wojskowej sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych.

W 2016 roku generał Siergiej Czwarkow został szefem centrum koordynacyjnego do spraw pogodzenia walczących stron w Syrii. Centrum powstało w rosyjskiej bazie lotniczej Humajmim. "Za udział w kampanii syryjskiej otrzymał Order Zasługi' - przypomniała rosyjska sekcja Radia Swoboda.

Rosyjska ofensywa w Syrii

Rosja rozpoczęła operację wojskową w Syrii we wrześniu 2015 roku, wspierając siły sojusznika Baszara el-Asada.

W marcu 2016 roku Putin podjął decyzję o wycofaniu większości wojsk z tego kraju w związku - jak wówczas poinformowano - "z pomyślnym wykonaniem misji".

Rosjanie zapowiadali, że pozostawią w Syrii grupę żołnierzy i specjalistów wojskowych, obsługujących bazę Humajmim i centrum logistyczne rosyjskiej marynarki w syryjskim porcie Tartus.

Generał Siergiej Czwarkow pełnił ważną misję w Syrii
mil.ru

Autor: tas//rzw / Źródło: Interfax, RBK, Radio Swoboda

Tagi:
Raporty: