Rosyjskie służby chcą przedłużenia aresztu dla ukraińskich marynarzy


Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa wnioskuje o przedłużenie aresztu dla ukraińskich marynarzy zatrzymanych w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej - podaje w czwartek TASS, powołując się na adwokata jednego z aresztowanych.

Adwokat dodał, że sąd rozpatrzy wniosek 15 stycznia.

Rosjanie zatrzymali 24 ukraińskich marynarzy po ostrzelaniu 25 listopada trzech małych okrętów marynarki wojennej Ukrainy w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej, która łączy Morze Czarne z Morzem Azowskim. Ukraińskie jednostki zostały przejęte, a marynarze decyzją sądu umieszczeni w areszcie. Podczas ataku trzech z nich zostało rannych.

Rosja twierdzi, że załogi ukraińskich okrętów popełniły przestępstwo polegające na nielegalnym przekroczeniu granicy państwowej.

Ukraina uważa, że marynarze nie złamali prawa międzynarodowego oraz, że powinni być traktowani przez Rosję jako jeńcy wojenni.

We wtorek ukraińskie ministerstwo sprawiedliwości poinformowało, że władze w Kijowie ponownie zwróciły się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie zatrzymanych marynarzy. Ukraina domaga się, by Trybunał uznał, iż podczas zatrzymania Rosja złamała prawa ukraińskich marynarzy i że są oni bezprawnie przetrzymywani na terenie Federacji Rosyjskiej.

Autor: tmw/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości