FSB: terroryści "najaktywniej" posługują się Telegramem

TVN24

Aktualizacja:
W zamachu w metrze w Petersburgu zginęło 16 osób Reuters Archiwum
wideo 2/11

Organizatorzy zamachu w metrze w Petersburgu komunikowali się poprzez komunikator Telegram - oświadczyła Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji. W jej ocenie członkowie grup terrorystycznych w Rosji najaktywniej korzystają właśnie z tego komunikatora.

Jak podała Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) w wystosowanym w poniedziałek komunikacie, służby "dysponują wiarygodnymi informacjami o tym, że terrorysta samobójca, jego wspólnicy i mocodawca znajdujący się za granicą wykorzystywali komunikator Telegram w celu zatajenia swoich zbrodniczych zamiarów na wszystkich etapach organizacji i przygotowywania zamachu terrorystycznego".

FSB oznajmiła też, że członkowie międzynarodowych siatek terrorystycznych w Rosji "najaktywniej" posługują się właśnie Telegramem.

Według służb, komunikator ten "zapewnia terrorystom możliwość tworzenia sekretnych czatów o wysokim poziomie szyfrowania przekazywanej informacji".

Dane dotyczące komunikatora

Oświadczenie FSB poprzedziła publiczna polemika w miniony piątek pomiędzy założycielem Telegramu Pawłem Durowem i szefem rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru w sferze łączności, technologii informatycznych i masowego przekazu (Roskomnadzor) Aleksandrem Żarowem.

Żarow zażądał, by administratorzy Telegramu przekazali do Roskomnadzoru dane dotyczące komunikatora, tak aby został on zarejestrowany w prowadzonym przez resort wykazie podmiotów rozpowszechniających informacje w internecie. Szef Roskomnadzoru zarzucił Telegramowi ignorowanie względów bezpieczeństwa oraz zapewnianie terrorystom i przestępcom możliwości komunikowania się. W niedzielę Żarow zagroził zablokowaniem serwisu.

Durow odrzucił te oskarżenia. Oświadczył, że Telegram otrzymuje z całego świata wnioski o zablokowanie treści terrorystycznych i że tylko w czerwcu zablokował ponad 5 tysięcy grup związanych z propagowaniem terroryzmu.

Wcześniej administratorzy Telegramu zapowiadali, że komunikator nie będzie przekazywał informacji służbom specjalnym.

6 mln użytkowników

Rejestracja Telegramu w Rosji oznacza miedzy innymi konieczność udostępnienia FSB na jej żądanie kluczy kodowania w celu odszyfrowania komunikatów wysyłanych przez użytkowników.

Liczba aktywnych użytkowników Telegramu w Rosji liczy około 6 milionów.

W kwietniu Roskomnadzor zablokował aplikację na smartfony Zello, wykorzystywaną na zasadzie walkie-talkie, a w Rosji używaną np. przez protestujących kierowców samochodów ciężarowych.

W zamachu w metrze w Petersburgu dokonanym 3 kwietnia zginęło 16 osób. Jak podał w poniedziałek portal RBK, powołując się na źródła, osoby objęte śledztwem w związku z zamachem komunikowały się poprzez różne środki łączności - nie tylko przez Telegram, ale także inny komunikator WhatsApp. Używały także popularnego portalu społecznościowego Odnoklassniki i rozmawiały telefonicznie.

Autor: tas\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: