Świat

Rosja drugą fabryką zbrojeniową świata. Ale nadchodzą trudne czasy

Świat

Rosjanie chwalą się siłą swojego lotnictwa. W pobliżu Ukrainy
MO FRSamoloty to rosyjski hit eksportowy

Według pierwszych danych z 2014 roku Rosja utrzymała swoją drugą pozycję na liście głównych eksporterów uzbrojenia. Na pierwszym miejscu tradycyjnie są Amerykanie, którzy sprzedali uzbrojenie za 23,7 mld dolarów. Rosjanie - za 10 mld. Autor raportu, brytyjska firma analityczna Jane's, ostrzega jednak przed nadchodzącymi trudnymi czasami dla rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego.

Rosyjskie media koncentrują się na podkreślaniu, że w porównaniu z 2013 r., eksport uzbrojenia z Rosji wzrósł o dziewięć procent. Głównymi odbiorcami były Chiny (2,3 mld dol), Indie (1,7 mld dol) i Wenezuela oraz Wietnam (po 1 mld dol). Rosjanie sprzedają głównie samoloty i broń przeciwlotniczą. W mniejszym stopniu okręty i broń rakietową.

Brytyjczycy przestrzegają jednak, że nadchodzą trudne czasy dla rosyjskich eksporterów uzbrojenia. - W 2015 roku należy się spodziewać spadków, ponieważ wiele dużych kontraktów zbliża się do końca - pisze Jane's. Analitycy dodają, że spadki zostaną pogłębione przez sankcje, oraz znaczący spadek cen ropy, który zdruzgotał budżet Wenezueli dotychczas finansującej zakupy w Rosji eksportem surowców.

Globalny handel śmiercią

Na całym świecie w 2014 roku sprzedano uzbrojenie warte 64,4 miliarda dolarów. Tradycyjnie, w sposób niezmieniony od dekad, największym eksporterem są Stany Zjednoczone. Amerykanie zdecydowanie wyprzedzają resztę konkurencji z wynikiem 23,7 miliarda dolarów, co stanowi 36 procent wartości globalnego handlu uzbrojeniem. Większość sprzętu z USA trafia na Bliski Wschód.

Amerykanom w osiąganiu dobrych wyników najbardziej pomagają bogate w petrodolary państwa Zatoki Perskiej. W 2014 roku Arabia Saudyjska zajęła pozycję głównego importera broni na świecie, wydając na ten cel 6,4 miliarda dolarów. Rok wcześniej było to 54 procent mniej. Gwałtowny skok w wydatkach Rijadu to głównie efekt rozpoczęcia dużego programu zakupów sprzętu w USA, który ma kosztować łącznie na przestrzeni dekady kilkadziesiąt miliardów dolarów. Saudowie kupują głównie samoloty, śmigłowce i uzbrojenie do nich. Negocjują też zakupienie szeregu okrętów, które w przyspieszonym tempie uczyniłyby z Arabii Saudyjskiej regionalną potęgę morską.

Drugie miejsce na liście głównych nabywców uzbrojenia zajęły Indie, które uprzednio były pierwsze. Rywalizujące z Chinami mocarstwo silnie się zbroi a ma słaby własny przemysł zbrojeniowy, przez co najbardziej skomplikowany i co za tym idzie drogi sprzęt, kupuje w Rosji, USA i Europie. W temacie Indii poważną zmianą jest zmiana na miejscy głównego dostawcy uzbrojenia. Przez wiele lat była to Rosja, a teraz na czoło wysuwają się USA.

Trzecim kupcem uzbrojenia są Chińczycy, którzy ciągle mają problemy z produkcją nowoczesnego sprzętu dla swojego wojska i muszą się wspierać importem. Chodzi głównie o samoloty, technologie lotnicze i rakietowe z Rosji. Wśród sąsiadów Chin Jane's wyszczególnia Koreę Południową, która gwałtownie wspina się ku szczytowi rankingu największych importerów uzbrojenia. Jednocześnie zwiększa też eksport, ale w mniejszym stopniu. Jane's nazywa Koreę Południową „wschodzącą gwiazdą przemysłu zbrojeniowego w regionie Azji i Pacyfiku”.

Autor: mk//gak / Źródło: janes.com, tvn24.pl, cubiclane.com

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Chris Lofting