Świat

Rosja drażni Japończyków. Ruszyły ćwiczenia wojskowe na Kurylach

Świat

mil.ruRosyjskie helikoptery bojowe będą latały po niebie, które Japończycy uważają za swoje

Rosyjska armia rozpoczęła ćwiczenia wojskowe na dalekowschodnim archipelagu Kurylów, do którego pretensje zgłaszają Japończycy.

- Jednostki wojskowe z całego regionu zostały wysłane na Wyspy Kurylskie - powiedział agencji Interfax rzecznik wschodniego okręgu wojskowego, Aleksander Gordiejew. Dodał, że na wyspach i wokół wysp archipelagu ćwiczyć będzie ponad tysiąc żołnierzy, pięć helikopterów bojowych Mi-8AMTSh oraz 100 innych jednostek ciężkiego sprzętu wojskowego.

Rosja od ponad roku wzmocniła swoją obecność na Kurylach i co kilka miesięcy zarządza kolejne manewry, niezmiennie irytujące Japonię. Moskwa zajęła cztery południowe wyspy archipelagu po II wojnie światowej i Tokio domaga się ich zwrotu.

Formalnie oba kraje nigdy nie zakończyły II wojny światowej. Z powodu zatargu o Kuryle od ponad 70 lat przywódcom w obu stolicach nie udało się jeszcze podpisać traktatu pokojowego.

Od początku 2014 roku Rosja przeprowadziła kilka dużych ćwiczeń wojskowych wzdłuż swoich granic, zarówno na Dalekim Wschodzie jak i - przede wszystkim - na zachodzie, wzdłuż europejskich granic z Ukrainą, Białorusią i państwami bałtyckimi.

Autor: adso//gak / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru