Świat

Rosja dozbraja Kazachstan wyrzutniami S-300

Świat

Ćwiczenia z udziałem systemów S-300 na poligonie Aszułuk w Rosji
mil.ruĆwiczenia z udziałem systemów S-300 na rosyjskim poligonie Aszułuk (obwód astrachański)

Kazachstan otrzymał z Rosji pięć zestawów przeciwlotniczych S-300. Dostawa wyrzutni ma służyć wzmocnieniu regionalnego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

"W ramach współpracy wojskowo-technicznej z Federacją Rosyjską, na podstawie ustaleń prezydentów Kazachstanu i Rosji, naszej stronie przekazano pięć systemów przeciwlotniczych S-300. Strona rosyjska kończy także procedurę w sprawie dostaw ponad 170 rakiet przeciwlotniczych, przeznaczonych do tych systemów" – poinformowało w komunikacie kazachskie ministerstwo obrony.

Na początku czerwca rosyjski minister obrony, Siergiej Szojgu powiedział, że Rosja nieodpłatnie dostarczy Kazachstanowi systemy S-300 w celu wzmocnienia jednolitego, regionalnego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Porozumienie Rosji z Kazachstanem w tej sprawie zostało podpisane w 2013 roku.

Dostawy Su-30 i Mi-35

"Rosyjsko-kazachska umowa o współpracy wojskowo-technicznej obowiązuje od 2015 roku. W jej ramach Kazachstan otrzymał nowoczesne rosyjskie uzbrojenie, w tym wielozadaniowe samoloty bojowe Su-30, śmigłowce Mi-35, a także środki elektronicznego rozpoznania i monitorowania" – napisał portal telewizji rosyjskiej NTV.

Rosja i Kazachstan są członkami Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Ministrowie obrony obydwu państw zapowiedzieli, że w ramach członkostwa zostanie zawarte porozumienie, które ułatwi procedurę związaną z transportem wojskowym, a także tranzytem towarów wojskowych między obydwoma krajami.

Autor: tas//gak / Źródło: ntv.ru, Interfax

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru