Rosja dozbraja Kaddafiego za miliard

Aktualizacja:

Rosja i Libia podpisały w piątek kontrakt na dostawy rosyjskiej broni na sumę 1,3 mld euro - poinformował w sobotę premier Rosji Władimir Putin. Nie zdradził jednak szczegółów kontraktu.

 
Wyrzutnia S-300 na paradzie w Moskwie (wikipedia.org) wikipedia.org

O umowie Putin mówił podejmując w swojej rezydencji w Nowo-Ogariowie koło Moskwy dyrektora fabryki broni z Iżewska Władimira Grodeckiego.

 
Libijczycy chcieli kupić m.in. myśliwce Su-27 (wikipedia.org) wikipedia.org
 
Transportowy Ił-76 także jest liście pragnień Libijczyków (fot. wikipedia.org/Looper5920) wikipedia.org/Looper5920

Dzień wcześniej premier Rosji podjął sekretarza komitetu obrony Libii Abu Junisa Dżabera i rozmawiał z własnym ministrem obrony Anatolijem Sierdiukowem.

Rosyjskie myśliwce nad libijskim niebem?

Nie wiadomo dokładnie, jaką broń Moskwa sprzeda Kaddafiemu. Putin podał tylko, że kontrakt dotyczy nie tylko broni strzeleckiej, w produkcji której specjalizują się iżewskie zakłady. Wcześniej informowano, że Libia jest zainteresowana zakupieniem w Rosji samolotów Su-27, Su-30MK2, Su-35 i Ił-76, a także systemów obrony przeciwlotniczej S-300 PMU-2 Faworit.

Wiadomo, że Libia jest zainteresowana zarówno modernizacją broni zakupionej w ZSRR, jak i nabyciem nowej. Na zakupy - według rosyjskich mediów - zamierza przeznaczyć w sumie ponad 2 mld dolarów

Libijska armia na Rosjanach stoi

W drugiej połowie XX wieku Libia była jednym z największych odbiorców radzieckiej broni. Wartość uzbrojenia zakupionego przez Trypolis w ZSRR eksperci szacowali na 20 mld dolarów. Moskwa dostarczyła stronie libijskiej m.in. 300 samolotów, 4 tys. czołgów, kilkadziesiąt systemów rakietowych i broń strzelecką.

Ożywienie współpracy i umorzony dług

Po rozpadzie ZSRR i wprowadzeniu w 1992 roku międzynarodowych sankcji przeciwko Libii współpraca Moskwy z tym krajem ustała. 12 lat później wspólnota międzynarodowa uchyliła sankcje nałożone na Libię.

Dwustronne relacje ożywiły się jednak dopiero w kwietniu 2008 roku, po wizycie Putina - wówczas jeszcze prezydenta Rosji - w Trypolisie. Wtedy to strony podpisały porozumienie o umorzeniu libijskiego długu wobec Moskwy z czasów ZSRR, który wynosił 4,5 mld USD. Trypolis zobowiązał się, że na tę kwotę podpisze nowe kontrakty z koncernami z Rosji, w tym także na dostawy broni.

Źródło: PAP