TVN24 | Świat

Dotkliwsze kary za "nieposłuszeństwo" w czasie protestów. Putin złożył podpis

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kg
Źródło:
TASS, Kommiersant

Wyższe kary grzywny za nieposłuszeństwo wobec funkcjonariuszy, a także wprowadzenie nowej kary, prac społecznych do 120 godzin. Prezydent Władimir Putin podpisał ustawę, którą w lutym poparł parlament i której przepisy mocniej uderzą w uczestników antyrządowych protestów.

Kara grzywny za nieposłuszeństwo wobec funkcjonariuszy wzrośnie czterokrotnie: z 500 lub tysiąca rubli (25-50 zł) do dwóch lub czterech tysięcy (100-200 zł) - przekazał w środowej publikacji dziennik "Kommiersant". W tym przypadku będą obowiązywały także kary aresztu (do 15 dni), wprowadzono również nowy rodzaj kary - prace społeczne do 120 godzin.

W razie ponownego naruszenia przepisów grzywny będą wyższe (10–20 tysięcy rubli, zamiast dotychczasowych pięciu tysięcy), kara aresztu może wynieść do 30 dni, a przymusowe prace społeczne - do 200 godzin.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Agencja TASS podaje, że przepisy dotyczą kar za nieposłuszeństwo wobec funkcjonariuszy policji, Gwardii Narodowej (w tym oddziałów OMON), Federalnej Służby Bezpieczeństwa, ministerstwa obrony i Federalnej Służby Więziennej podczas demonstracji, wieców i innych zgromadzeń.

W Rosji do masowych protestów doszło w styczniu i w lutym, kiedy na ulice wyszli zwolennicy opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, aresztowanego tuż po powrocie do Moskwy z Berlina, gdzie leczył się po próbie otrucia środkiem bojowym typu nowiczok.

Nawalny został osadzony w areszcie Matrosskaja Tiszina, na początku lutego Moskiewski Sąd Miejski "odwiesił" jego wyrok, który zapadł ponad sześć lat temu. W 2014 roku Nawalny został skazany na 3,5 roku więzienia w zawieszeniu za domniemaną malwersację funduszy francuskiej firmy kosmetycznej Yves Rocher. Moskiewski sąd "odwieszając karę" uwzględnił areszt domowy opozycjonisty (dziesięć miesięcy) w 2014 roku.

Apelacja obrońców Nawalnego została odrzucona. W kolejnym procesie opozycjonista został skazany na grzywnę w wysokości 850 tysięcy rubli (ponad 42 tys. zł) za rzekome zniesławienie kombatanta II wojny światowej Ignata Artiemienki.

Dotkliwe kary za "obrazę weteranów"

Dziennik "Kommiersant" przekazał w środę, że za obrazę kombatantów może grozić kara pozbawienia wolności do pięciu lat lub pięć milionów rubli grzywny (ponad 250 tys. zł). Poinformowała o tym wiceprzewodnicząca Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu) Irina Jarowaja. Posłowie Dumy zajmą się poprawkami do projektu ustawy w najbliższym czasie.

Autor:tas/kg

Źródło: TASS, Kommiersant