Rosja demonstruje swoją siłę. Wojska rakietowe ćwiczą na Syberii


Na Syberii rozpoczęły się we wtorek ćwiczenia rosyjskich strategicznych wojsk rakietowych - podała agencja Interfax. Rzecznik tych wojsk poinformował, że w manewrach, które potrwają do soboty, bierze udział 10 tys. żołnierzy.

Ćwiczenia są prowadzone w obwodach omskim i orenburskim. Wcześniej w marcu Rosja prowadziła ćwiczenia wojskowe z udziałem 8500 żołnierzy w pobliżu granic z Ukrainą, gdzie - jak pisze Reuters - w następstwie demonstracji i ulicznych zamieszek od władzy został odsunięty w lutym prorosyjski prezydent Wiktor Janukowycz.

Konfrontacja Rosja - Zachód

Kryzys na Ukrainie, pisze Reuters, wywołał najpoważniejszą konfrontację między Rosją a Zachodem od zakończenia zimnej wojny. Moskwa nie uznała nowych władz w Kijowie, a USA i kraje UE udzieliły im poparcia.

Dowódca wojsk NATO w Europie, amerykański generał Philip Breedlove powiedział w niedzielę, że Rosja zgromadziła na wschodniej granicy Ukrainy pokaźne siły zbrojne.

Generał zasugerował, że po zajęciu Krymu Rosja może spróbować dokonać aneksji Republiki Naddniestrzańskiej. W nieuznawanej przez żadne państwo separatystycznej Republice Naddniestrzańskiej, która w 1990 roku oddzieliła się od Mołdawii, stacjonuje 1500 żołnierzy rosyjskich.

[object Object]
Rosja została pozbawiona prawa głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym po aneksji Krymu. Nagranie archiwalne: podpisanie umowy o przyłączeniu półwyspu do Federacji Rosyjskiej Reuters Archive
wideo 2/25

Autor: kg / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości