Świat

Rosja chce rozmawiać w ONZ o "zagrożeniach dla światowego pokoju"

Świat


Rosja wezwała w niedzielę do zwołania w poniedziałek posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęconego "zagrożeniom dla światowego pokoju". Wcześniej dziewięć krajów, w tym Polska, zażądało zwołania w poniedziałek obrad RB ONZ w celu omówienia sytuacji we Wschodniej Gucie.

O rosyjskim wniosku o zwołaniu posiedzenia powiadomił rzecznik prasowy przedstawicielstwa Rosji przy ONZ.

Rosyjska odpowiedź na wniosek 9 państw

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa "zwołane z inicjatywy Rosji rozpocznie się o 15. czasu lokalnego (21. w Polsce), a od razu po nim odbędzie się drugie posiedzenie RB ONZ" - dodał.

Wcześniej brytyjska misja przy ONZ poinformowała, że Wielka Brytania, Polska, Francja, USA, Holandia, Szwecja, Kuwejt, Peru i Wybrzeże Kości Słoniowej zwołały pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu omówienia doniesień o użyciu broni chemicznej w Syrii.

Organizacja Syrian American Medical Society (SAMS) oskarżyła w niedzielę syryjskie władze o dokonanie w sobotę wieczorem ataku chemicznego na szpital we Wschodniej Gucie, w którym miało zginąć co najmniej 41 osób. Syryjski rząd odrzucił te oskarżenia.

Ministerstwo obrony Rosji zaprzeczyło doniesieniom o użyciu przez syryjskie rządowe wojska broni chemicznej. Rosyjskie MSZ oznajmiło z kolei, że bezpodstawne domysły o użyciu substancji chemicznych przez siły rządowe mają na celu usprawiedliwienie wojskowych operacji z zewnątrz.

Autor: adso / Źródło: PAP