Świat

"Rosja chce aktywnego dialogu"

Świat

TVN24Amerykańscy naukowcy są zdania, ze antypociski będą w stanie przechwycić rakiety rosyjskie

Władimir Putin i George W. Bush przedyskutują amerykański projekt umieszczenia w Europie elementów tarczy antyrakietowej - poinformował asystent Putina, Siergiej Prichodko.

Prezydenci spotkają się w tym tygodniu w Sydney przy okazji obrad forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku.

Prichodko podkreślił, że nie należy spodziewać się po tych rozmowach żadnych końcowych ustaleń. - Na to jest jeszcze zbyt wcześnie - powiedział. - Rosja chce aktywnego dialogu na ten temat, z udziałem ekspertów wojskowych i politycznych - dodał Prichodko. Wyraził pogląd, że stanowisko Waszyngtonu w tej sprawie jest niewłaściwe i rodzi wiele pytań.

Stany Zjednoczone chcą zainstalować elementy tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach. Ma ona chronić przed ewentualnym atakiem rakietowym ze strony takich państw jak Iran, czy Korea Północna.

Rosja utrzymuje, że amerykański projekt, w obecnej formie, jest zagrożeniem dla jej bezpieczeństwa i zaproponowała m. in. Amerykanom wykorzystanie jednej ze stacji radarowych w Azerbejdżanie.

Według Prichodki, 15 wrześnie dojdzie w Baku do spotkania ekspertów rosyjskich, amerykańskich i azerskich, którzy przeanalizują propozycję Moskwy.

Szczyt przywódców krajów APEC odbędzie się w dniach 8-9 września.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24