Rosja buduje obiekty wojskowe w Arktyce, a spółki kradną na potęgę

Autor:
tas,
karol
Źródło:
Kommiersant, nsn.fm, RBK, Niezawisimaja Gazieta
Loty szkoleniowe załóg myśliwców MiG-29 w Arktyce
Loty szkoleniowe załóg myśliwców MiG-29 w Arktyce
Ministerstwo Obrony Rosji
Ministerstwo Obrony Rosji Loty szkoleniowe załóg myśliwców MiG-29 w Arktyce

Podczas budowy obiektów wojskowych w Arktyce skradziono 232 miliony rubli - podał rosyjski dziennik "Kommiersant". Pieniądze były przeznaczone na budowę stacji radarowych i punktów naprowadzania lotniczego na Przylądku Schmidta i Wyspie Wrangla.

Rosyjska policja zatrzymała w tej sprawie byłego założyciela moskiewskiej spółki Specstroj-1 Jewgienija Gorbaczowa i jej byłego dyrektora Aleksandra Aszgibisowa. Są podejrzani o oszustwa na duża skalę - przekazał "Kommiersant".

Oszustwo zostało wykryte po kontrolach przeprowadzonych przez MSW i prokuraturę generalną.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Według śledczych, ówcześni szefowie Specstroj-1, wraz z innymi osobami, których nazwisk nie podano, nie wywiązali się ze swoich zobowiązań i przywłaszczyli 232,5 mln rubli (ponad 13 mln zł). Pieniądze, na podstawie fikcyjnych umów, przelali na konta wybranych firm.

Setki innych projektów

"Kommiersant" przypomniał, że Jewgienij Gorbaczow kierował później przedsiębiorstwem, które zrealizowało około tysiąca projektów z zakresu budownictwa wojskowego, w tym budowę gmachu Wojskowej Akademii Wojsk Rakietowych Przeznaczenia Strategicznego w Moskwie, Szkoły Morskiej Nachimowa w Petersburgu, a także głównej świątyni sił zbrojnych, która powstała w parku Patriot w 26-tysięcznej Kubince pod Moskwą. 

"Co więcej, pan Gorbaczow mógł równie dobrze uniknąć postępowania karnego, ale jego rejestracja jako kandydata w tegorocznych (wrześniowych) wyborach do izby niższej parlamentu, Dumy Państwowej, z szeregów Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej, została unieważniona przez sąd z powodu naruszeń podczas kampanii wyborczej" - przypomniał rosyjski dziennik.

Rosyjscy żołnierze w Arktyce mil.ru

Wzmacnianie infrastruktury wojskowej w Arktyce

Portal RBK przypomniał, że w lecie 2019 roku sąd wojskowy w Moskwie skazał kilku urzędników ministerstwa obrony na sześć i siedem lat więzienia za defraudację blisko 70 milionów rubli.

Rosja stale rozbudowuje i wzmacnia infrastrukturę wojskową w strefie arktycznej. W ostatnich latach w regionie zrekonstruowano między innymi kilka pasów startowych i zbudowano nowe lotnisko. Nagurskoje powstało na Ziemi Aleksandry w archipelagu Ziemia Franciszka Józefa, gdzie samoloty mogą lądować przez cały rok.

Władze na Kremlu tłumaczą rozbudowę infrastruktury ochroną swoich granic. Wcześniej "Niezawisimaja Gazieta" informowała, że w strefie arktycznej Rosja ma sześć baz wojskowych, a także kilkanaście lotnisk, stanowiska systemów rakiet przeciwlotniczych oraz porty wojskowe.

Autor:tas, karol

Źródło: Kommiersant, nsn.fm, RBK, Niezawisimaja Gazieta

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Pozostałe wiadomości