Świat

British Council kończy działalność w Rosji. "Bardzo nad tym ubolewamy"

Świat


Brytyjska państwowa organizacja oświatowo-kulturalna British Council poinformowała w czwartek, że zgodnie z decyzją Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji kończy swoją działalność w tym kraju i odwołuje wszystkie zaplanowane wcześniej wydarzenia i programy.

Brytyjska instytucja, która zajmuje się promocją rodzimego języka i kultury poza granicami kraju, powiadomiła o swojej decyzji w oficjalnym komunikacie. "Bardzo nad tym ubolewamy i liczymy na zrozumienie" - głosi oświadczenie. British Council działała w Moskwie od 1959 roku.

Retorsje za wydalenie dyplomatów

Władze Rosji zaleciły zakończenie działalności British Council w ramach retorsji za wydalenie z Wielkiej Brytanii 23 dyplomatów rosyjskich. Londyn podjął ten krok po zamachu na byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala, którego w angielskim Salisbury usiłowano otruć toksyczną substancją. Według władz brytyjskich użyty w zamachu z 4 marca środek pochodził z Rosji.

MSZ Rosji, zapowiadając restrykcje wobec British Council podało, że szef tej placówki może pozostać w Moskwie i nadal pracować jako radca kulturalny brytyjskiej ambasady.

W 2007 roku, po zamordowaniu w Londynie radioaktywnym polonem byłego oficera służb rosyjskich Aleksandra Litwinienki, konflikt dyplomatyczny wywołany tą sprawą doprowadził do zamknięcia w Rosji 13 z 15 ośrodków British Council. Jak zauważają media rosyjskie, Moskwa wówczas nie zdecydowała się na całkowite przerwanie jego działalności.

"Dobra wola strony rosyjskiej"

Jak tłumaczył doradca prezydenta Rosji ds. międzynarodowej współpracy kulturalnej Michaił Szwydkoj, pomiędzy Wielką Brytanią i Rosją nie ma umowy o ośrodkach kulturalnych i British Council działała dzięki dobrej woli strony rosyjskiej. Moskwa uważa bowiem, że dwustronna umowa z 1994 roku o współpracy naukowej i kulturalnej nie jest wystarczająca, gdyż nie precyzuje statusu prawnego i reguł działania British Council na terenie Rosji.

W obecnym kontekście politycznym możliwość zawarcia nowego porozumienia o ośrodkach kulturalnych jest niewielka - przyznał Szwydkoj. Zapewnił, że w przyszłości wznowienie działalności British Council w Rosji jest możliwe.

Protesty

British Council jest placówką uprawnioną do prowadzenia egzaminów językowych IELTS, wymaganych w staraniach o podjęcie nauki i pracy w krajach anglojęzycznych. Przedstawiciele British Council w Rosji mówili na początku tygodnia, że sądzą, iż mimo zakończenia działalności placówki pracę będą mogły kontynuować ośrodki egzaminów IELTS powołane w Rosji przez British Council wspólnie z jedną ze szkół językowych. Przeciwko zakończeniu działalności British Council zaprotestowały na początku tygodnia Stowarzyszenie Wolne Słowo, Pen-Club w Petersburgu oraz Gildia Mistrzów Przekładu Literackiego. We wspólnym komunikacie oświadczyły one, że uważają tę decyzję za "niszczącą dla kultury, a zatem i dla przyszłości Rosji". "Nikt nie zobaczy obrazów i rzeźb, nikt nie usłyszy poetów i muzyków, byleby uderzyć pięścią w stół" - oświadczyły organizacje.

Autor: tmw//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Google Street View

Tagi:
Raporty: