"Zawiódł jeden z silników". Awaria desantowca płynącego do Syrii

TVN24

Desantowiec Orsk dostarczał do Syrii sprzęt wojskowy Ministerstwo Obrony Rosji
wideo 2/36

Rosyjski desantowiec Orsk wykonywał kolejny rejs do syryjskiego portu Tartus, gdzie miał dostarczyć sprzęt wojskowy. W czasie podróży doszło do awarii: zepsuł się jeden z silników okrętu - podała agencja TASS.

Okręt wymaga naprawy układu napędowego - poinformowała agencja, powołując się na własne źródła.

- Zawiódł jeden z silników. Czas naprawy desantowca będzie zależeć od dostępności niezbędnych części zamiennych lub czasu ich produkcji - powiedział rozmówca TASS.

Desantowiec Orsk jest na wyposażeniu rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, stacjonującej na okupowanym przez Rosję Krymie.

Rejs "syryjskim ekspresem"

Okręt wykonywał rejs do Syrii w ramach operacji, którą rosyjskie media określiły wcześniej mianem "syryjskiego ekspresu". W ten sposób nazwały szlak morski, którym Rosja, od początku operacji militarnej w Syrii w 2016 roku, przerzucała do tego kraju sprzęt wojskowy i żołnierzy.

Rosyjski portal "Wojennoje obozrenije" przypomniał, że "największy ciężar przeprowadzenia tej operacji spadł na Orsk". Portal podał, że okręt został odholowany do bazy Floty Czarnomorskiej.

Doniesienia dotyczące miejsca awarii desantowca są sprzeczne: według niektórych źródeł doszło do niej u wybrzeży Syrii, inne źródła wymieniały granice Turcji.

Dowództwo Floty Czarnomorskiej dotąd nie skomentowało tych doniesień.

Trzykrotnie wpływał do portu Tartus

"Okręty desantowe rosyjskiej marynarki wojennej dostarczały do Syrii ładunki wojskowe. Są w stanie przewieźć duże pojazdy opancerzone, w tym czołgi. W zeszłym roku Orsk co najmniej trzykrotnie wpływał do syryjskiego portu Tartus, gdzie znajduje się baza rosyjskiej marynarki wojennej na Morzu Śródziemnym. W grudniu zeszłego roku okręt dostarczył do Syrii pojazdy wojskowe, broń i amunicję. Orsk jest w stanie przewieźć do półtora tysiąca ton sprzętu i ładunku" - podał portal newsru.com.

Długość Orska to 113 metrów, szerokość - 15,6 metra, zanurzenie - 4,5 metra. Wyporność stanowi 4650 ton, jednostka może płynąć z prędkością 16,5 węzłów (ponad 30 km na godzinę) - przypomniała parametry techniczne desantowca rosyjska sekcja niemieckiego nadawcy Deutsche Welle.

Rosyjska baza w syryjskim porcie Tartus
Mapy Google, tvn24.pl

Autor: tas//plw / Źródło: TASS, topwar.ru, newsru.com, Deutsche Welle