Deklaracja "zainteresowania i przyjemności" prezydenta Putina sprzedana za cenę wywoławczą

TVN24 | Świat

Autor:
pp//rzw
Źródło:
PAP

Pismo z odręcznym autografem Władimira Putina sprzedano na aukcji w Moskwie za 340 tysięcy rubli (ponad 20 tysięcy złotych). Była to cena wywoławcza dokumentu, który jest podziękowaniem skierowanym w 2001 roku przez Putina do amerykanisty Walentina Zorina.

Autograf Włądimira Putina znalazł się wśród kilkuset przedmiotów oferowanych na aukcji, na której wystawiono także archiwalia związane z kinematografią i literaturą. List do amerykanisty Walentina Zorina pochodzi z 12 września 2001 roku - Putin dziękował mu za podarowaną książkę.

Cena wywoławcza za "ciepłe słowa prezydenta"

Do wydrukowanej oficjalnej korespondencji szef państwa dodał odręczne postscriptum, w którym zapewnił cenionego amerykanistę, że zawsze "z wielkim zainteresowaniem i przyjemnością" śledził jego pracę. Trzyzdaniowy dopisek kończy się autografem "W. Putin".

Organizatorzy aukcji zapowiadali dokument jako najbardziej niezwykły z licytowanych przedmiotów. Nie podano, jak znalazł się on na aukcji.

Jak poinformowano w piątek, osiagnął cenę 340 tysięcy rubli (ponad 20 tysięcy złotych). Była to cena wywoławcza - o takiej właśnie media informowały zapowiadając aukcję przed dziesięcioma dniami.

Dziennik "Moskowskij Komsomolec" podał, że na tyle wyceniono "ciepłe słowa prezydenta".

Na tej samej aukcji wystawione zostały na sprzedaż rękopisy i listy słynnego reżysera Andrieja Tarkowskiego. Szczególnie wytrwale licytowano rękopis Tarkowskiego z dialogiem do filmu "Zwierciadło" - osiągnął on cenę 650 tysięcy rubli (niecałe 40 tysięcy złotych).

Autor:pp//rzw

Źródło: PAP