Brytyjski minister obrony: kupimy okręty do ochrony podwodnych kabli i rurociągów

Autor:
pqv//now
Źródło:
PAP
Wycieki z Nord Stream
Wycieki z Nord StreamTVN24
wideo 2/5
TVN24Wycieki z Nord Stream

Ben Wallace, brytyjski minister obrony, poinformował podczas konferencji Partii Konserwatywnej w Birmingham, że "rząd zobowiązał się niedawno do zakupu dwóch specjalistycznych okrętów, które pomogą chronić podwodne kable oraz rurociągi". Powtórzył opinię wyrażoną przez premier Liz Truss, że to Rosja jest odpowiedzialna za uszkodzenie gazociągów Nord Stream.

Jak wyjaśnił brytyjski minister obrony, jeden z nich - wielozadaniowy okręt do patrolowania dna morza - zostanie zakupiony przed końcem tego roku, po czym zostanie przystosowany w Wielkiej Brytanii do tych zadań, a do służby wejdzie pod koniec przyszłego roku, natomiast drugi zostanie zbudowany w Wielkiej Brytanii i będzie zabezpieczał wszystkie potencjalne wrażliwe sfery na dnie morskim.

Zgodził się z premier w sprawie Nord Stream

Ben Wallace powtórzył opinię wyrażoną dzień wcześniej przez premier Liz Truss, że to Rosja jest odpowiedzialna za uszkodzenie gazociągów Nord Stream.

W środę dowódca brytyjskich sił zbrojnych admirał Tony Radakin w rozmowie z "Daily Telegraph" ponownie ostrzegł, że Rosja może zaatakować podmorską infrastrukturę krajów zachodnich, taką jak kable telekomunikacyjne lub rurociągi - albo też satelity w przestrzeni kosmicznej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pqv//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości