Po Roku Psa przyszedł Rok Świni. Chińczycy świętują

TVN24


Chińczycy świętują nadejście nowego roku. W całym kraju w poniedziałek z tej okazji odbyły się liczne wydarzenia i imprezy. Ta największa to gala w państwowej telewizji, którą co roku oglądają miliony mieszkańców. Były śpiewy, tańce, pokazy sztuk walki i oczywiście pokaz fajerwerków.

Rok Świni zamyka 12-letni cykl, w którym każdy rok reprezentowany jest przez jedno z 12 zwierząt tzw. chińskiego zodiaku. Według legendy ich kolejność rozstrzygnął wyścig, w czasie którego świnia ucięła sobie drzemkę i przybyła na metę jako ostatnia.

Obchody święta to przede wszystkim tradycje i dobre jedzenie, a pracujący w miastach Chińczycy pokonują nawet kilka tysięcy kilometrów po to, aby spędzić czas w rodzinnym gronie. Władze spodziewają się, że w 40-dniowym okresie Święta Wiosny, który w tym roku trwa od 21 stycznia do 1 marca, mieszkańcy kraju odbędą łącznie 3 mld przejazdów.

Domy przystrojone są świątecznymi dekoracjami oraz chińskim znakiem "fu", co oznacza pomyślność. W dekoracjach dominuje kolor czerwony. Tradycją świętowania jest wypuszczanie lampionów w powietrze. Stało się to także wielką atrakcją turystyczną.

Rok Świni potrwa do 24 stycznia 2020.

Źródło: APTN / Reuters/ PAP