Świat

Róg Afryki umiera z głodu. Ceny żywności szybują

Świat


Dramatyczny wzrost cen żywności, które zbliżają się do poziomów rekordowych zagraża biednym, zwłaszcza w rejonie Rogu Afryki. Braki zapasów produktów żywnościowych, niestabilne rynki i wysokie ceny pogarszają sytuację - głosi raport Banku Światowego opublikowany w poniedziałek.

W lipcu globalne ceny produktów żywnościowych były o 33 proc. wyższe niż rok temu. Wzrost ceny ropy pociąga za sobą dodatkowo podwyżki cen nawozów - głosi komunikat banku.

- Jesteśmy wciąż w strefie zagrożenia - skomentował te informacje szef Banku Światowego Robert Zoellick. Zaznaczył, że "musimy być bardzo czujni ze względu na niepewność" wynikającą, z obecnej zmienności i niestabilności rynków. Według Zoelicka, populacje żyjące w niedostatku nie będą w stanie stawić czoła dalszym zwyżkom cen żywności.

Klęska w Rogu Afryki

Raport Banku Światowego podkreśla z mocą, że wysokie ceny żywności przyczyniły się do obecnej klęski głodu w Rogu Afryki. W ciągu ostatnich trzech miesięcy zmarło tam z głodu 29 tys. dzieci. Dalszym 600 tys. grozi ten sam los. Kryzys zagraża 12 mln ludzi w tym kraju. Bank Światowy dostarczy tam 686 mln dol. funduszy pomocowych.

Ale w opinii Zoellicka, który wielokrotnie nawoływał kraje G20 do uczynienia z ryzyka klęski głodowej absolutnego priorytetu, region ten będzie potrzebował znacznie więcej pieniędzy.

Jak dotąd na pomoc dla regionu obiecano globalnie przeznaczyć 2,03 mld dolarów, z czego 870 mln ma być przekazanych w trybie pilnym. W ocenie raportu Banku Światowego - potrzeba jeszcze 1,45 mld.

Konto Polskiej Akcji Humanitarnej: 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 z dopiskiem „Głód”. Wpłaty na konto Kenijskigo Czerwongo Krzyża, koordynującego akcję pomocową w Somalii można dokonać po tym adresem: https://www.kenyaredcross.org/iVeri.php Jak pomóc Somalijczykom?

Źródło: PAP