Świat

Rodziny rozpoznają ciała i wracają

Świat

Aktualizacja:

Kolejne rodziny ofiar rządowego Tu-154 rozpoznają swoich bliskich. Według szefa Kancelarii Premiera Tomasza Arabskiego zidentyfikowano do tej pory 40 osób. Z kolei agencja RIA Novosti, powołując się na rosyjską minister zdrowia Tatianę Golikową, pisze o rozpoznaniu 45 zabitych. W katastrofie zginęli m.in. prezydent Lech Kaczyński, najważniejsi polscy dowódcy, a także wiele osób ze świata polityki.

- 54 bliskich ofiar, którzy przybyli w poniedziałek do Moskwy, będzie kontynuowało we wtorek procedurę identyfikacji - powiedziała agencji RIA Novosti Golikowa.

W rosyjskiej stolicy bliskim ofiar pomaga specjalny zespół, powołany przez mera Moskwy, Jirija Łużkowa. Miasto wzięło na siebie koszty związane z pobytem polskich rodzin.

Arabski: 40 rozpoznanych, wylot jutro

Najprawdopodobniej dopiero w środę odleci do Polski samolot z kolejnymi trumnami ofiar ciał katastrofy w Smoleńsku - poinformował szef Kancelarii Premiera Tomasz Arabski. Jego zdaniem, do tej pory rozpoznano 40 ofiar katastrofy Tu-154.

Arabski powiedział też, że do Moskwy około północy dotrą z Polski specjalne trumny, do których zostaną złożone zidentyfikowane ciała. Na podmoskiewskim lotnisku jest już polski wojskowy samolot transportowy, który jutro przewiezie te trumny do kraju.

Do wtorku rosyjskie ekipy znalazły na miejscu katastrofy 87 ciał, które wysłano do Moskwy w celu identyfikacji. We wtorek wjeżdża tam sprzęt, aby usunąć duże fragmenty rozbitego kadłuba Tu-154. To właśnie pod nimi mogą znajdować się brakujące ciała.

Rozpoznani

Do tej pory zidentyfikowano ciała m.in. pary prezydenckiej, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego i Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego.

Bliscy rozpoznali też szczątki Joanny Agackiej-Indeckiej (prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej), Mariusza Kazany (Dyrektora Protokołu Dyplomatycznego MSZ), Janiny Fetlińskiej (senatora RP), Leszka Deptuły (posła RP), Przemysława Gosiewskiego (posła RP), Krzysztofa Putry (posła RP), ks. Jana Osińskiego (Kapłana Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego).

Identyfikacja kolejnych ciał może zająć jeszcze kilka dni.

Wsparcie w Polsce

Zarówno w Rosji, jak i w Polsce, bliscy ofiar otoczeni są troskliwą opieką. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało w środę rano, że "Dzisiaj, 13 kwietnia około godziny 10.30 do Polski powróci pierwsza grupa rodzin ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego (osoby, które wyleciały do Moskwy 11 kwietnia br.). Powracający zostaną przewiezieni autokarami do hotelu Novotel przy ul 1 sierpnia 1, gdzie zostało uruchomione Centrum Wsparcia" - czytamy w komunikacie.

Katastrofa pod Smoleńskiem

W sobotniej tragedii pod Smoleńskiem zginęli prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria. W katastrofie rządowego Tu-154 śmierć poniosły także 94 inne ważne dla Polski osoby. Nikt nie przeżył.

Ciało prezydenta zostało w niedzielę sprowadzone do Warszawy, we wtorek przyleciało ciało Pierwszej Damy.

ZOBACZ LISTĘ OFIAR KATASTROFY

TUTAJ MOŻESZ ZŁOŻYĆ KONDOLENCJE

Źródło: Ria Novosti