Dzieci ostatniego cara Rosji po niemal 100 latach spoczną obok rodziców

Świat

Archiwum ReutersW nocy z 16 na 17 lipca 1918 roku zginęli car Mikołaj II, jego żona i pięcioro ich dzieci

Szczątki dwojga dzieci ostatniego cara Rosji Mikołaja II zostaną pochowane w październiku w Petersburgu - ogłosiły rosyjskie władze. Aleksy i Maria spoczną w soborze św. Piotra i Pawła obok pozostałych członków rodziny carskiej.

Autentyczność szczątków carewicza Aleksego oraz wielkiej księżniczki Marii została potwierdzona ponad wszelką wątpliwość w 2008 r. Badaniom DNA poddano wówczas szczątki znalezione w rejonie Jekaterynburga w okolicy miejsca, gdzie w nocy z 16 na 17 lipca 1918 r. bolszewicy dokonali egzekucji rodziny carskiej.

Przyjadą członkowie rodziny

W 1998 r. w petersburskim soborze z wielką pompą pochowano odnalezione w 1991 r. szczątki samego cara Nikołaja II, carycy Aleksandry Fiodorowny i ich trzech córek: Olgi, Tatiany i Anastasii.

W komunikacie podano, że pogrzeb odbędzie się 18 października. Cerkiew prawosławna, która przed długi czas wyrażała wątpliwości co do autentyczności szczątków, przyjęła komunikat władz z zadowoleniem.

Rzecznik jednej z gałęzi dynastii Romanowów powiedział agencji AFP, że żyjący członkowie rodziny carskiej wezmą udział w uroczystościach pogrzebowych.

Zabici w Jekaterynburgu

Rodzina carska wraz ze służbą i dbającym o stan zdrowia carewicza Aleksieja lekarzem została rozstrzelana w nocy z 16 na 17 lipca 1918 roku w piwnicy domu Ipatiewów w Jekaterynburgu. Decyzję o zamordowaniu cara i jego bliskich została podjęta przez Uralską Radę Deputowanych Robotników i Żołnierzy.

Jedyny syn Mikołaja II, carewicz Aleksiej, urodził się w 1904 roku. Maria Romanowa, trzecia córka Nikołaja II i Marii Fiodorowny, urodziła się w 1899 roku.

Carska para miała w sumie pięcioro dzieci.

Autor: asz\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY 0.0)