Proklamacja Donalda Trumpa w sprawie Auschwitz. Złożona na ręce prezydenta Dudy

TVN24 | Świat

Autor:
asty
Źródło:
PAP
Obchody 75. Rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-BirkenauTVN24
wideo 2/7
TVN24Donald Trump podczas forum ekonomicznego w Davos

"Ustanawiam 27 stycznia 2020 roku Narodowym Dniem Pamięci o 75. Rocznicy Wyzwolenia Auschwitz" - napisał prezydent USA w proklamacji złożonej na ręce prezydenta Andrzeja Dudy. "To po prostu nie do pomyślenia, że takie barbarzyństwo wydarzyło się zaledwie 75 lat temu" - dodał Donald Trump, odwołując się do historii obozu koncentracyjnego.

Prezydent USA Donald Trump wezwał wszystkich Amerykanów do obchodzenia Narodowego Dnia Pamięci o 75. Rocznicy Wyzwolenia Auschwitz specjalnymi programami, ceremoniami, modlitwami i wspomnieniami poświęconymi zarówno ofiarom Holokaustu i prześladowań nazistów, jak i "tym mężczyznom i kobietom, którzy pomogli uwolnić ofiary tego okrucieństwa".

"W 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz wspominamy sześć milionów Żydów, którzy zginęli w Holokauście i składamy cześć amerykańskim żołnierzom i innym siłom alianckim, które walczyły niestrudzenie, by pokonać nazistowski reżim" - napisał prezydent Stanów Zjednoczonych w proklamacji złożonej na ręce prezydenta Andrzeja Dudy w poniedziałek. Podkreślił też konieczność walki z antysemityzmem i powtarzania słów "Nigdy więcej".

Donald Trump napisał, że "naziści wprowadzili systematyczny i metodyczny plan zgładzenia narodu żydowskiego i innych ludzi, których uważali za niepożądanych".

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu
TVN24

"Tym, którzy zabiegają o zniszczenie państwa Izrael i narodu żydowskiego, mówimy: 'Nigdy więcej'"

"Dwóch na trzech Żydów w Europie i miliony innych ludzi zostało zamordowanych. Byli wysyłani do gett, obozów koncentracyjnych i obozów śmierci, gdzie byli prześladowani, więzieni, głodzeni, torturowani i zabijani. To po prostu nie do pomyślenia, że takie barbarzyństwo wydarzyło się zaledwie 75 lat temu" - dodał prezydent USA.

Donald Trump stwierdził, że osoby, które przeżyły Holokaust, wciąż przeżywają koszmary tego doświadczenia.

Przemówienie Andrzeja Dudy. 75. rocznica wyzwolenia Auschwitz
Przed Bramą Śmierci Auschwitz II-Birkenau rozpoczęły się główne uroczystości obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu.

"Tym, których przepełnia nienawiść, nie może się nigdy udać zminimalizowanie, zanegowanie czy wymazanie Holokaustu z naszej pamięci i z naszych podręczników historii. Mamy fundamentalny, zbiorowy obowiązek dopilnowania, by każde kolejne pokolenie znało prawdę" - napisał prezydent USA.

Dodał, że naród żydowski powstał z prochów Holokaustu, by zbudować współczesne państwo Izrael, które jest "wiecznym pomnikiem" jego siły. "Tym, którzy zabiegają o zniszczenie państwa Izrael i narodu żydowskiego, mówimy: 'Nigdy więcej'".

"Dziś czcimy pamięć o tych, którzy zginęli w Holokauście. Podziwiamy tych, którzy przeżyli i którzy zagwarantowali przetrwanie narodu żydowskiego. I wyrażamy dług wdzięczności, którego nigdy nie uda się spłacić, wobec naszych dzielnych żołnierzy, którzy poświęcili wszystko w imię wolności" - napisał Donald Trump.

Miejsce pamięci na terenie byłego obozu w Oświęcimiu
Łukasz Gągulski/PAP

Źródło: PAP

asty