Rodzina Floyda w Białym Domu, spotkanie zbojkotowała jego siostra. "Biden złamał obietnicę"

Autor:
pp/kg
Źródło:
PAP, BBC
Były policjant oskarżony o zabicie George'a Floyda uznany za winnegoTVN24
wideo 2/2
TVN24Były policjant oskarżony o zabicie George'a Floyda uznany za winnego

Prezydent USA Joe Biden spotkał się w pierwszą rocznicę śmierci Afroamerykanina George'a Floyda z jego rodziną. "Rasizm od dawna nas rozdziera" - przekazał w oświadczeniu amerykański przywódca. Spotkanie zbojkotowała siostra Floyda Bridgett, mówiąc, że Biden "złamał obietnicę" uchwalenia ustawy o reformie policji przed rocznicą śmierci jej brata.

Afroamerykanin George Floyd zginął 25 maja 2020 roku. W trakcie aresztowania za rzekome użycie w sklepie 20-dolarowego fałszywego banknotu funkcjonariusz policji Derek Chauvin obezwładnił go. Prokuratura ustaliła, że przyciskał kolanem szyję leżącego na ziemi i skutego 46-latka przez około 9 i pół minuty. Jego śmierć wywołała masowe protesty.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

20 kwietnia 2021 roku ława przysięgłych uznała Chauvina za winnego zabójstwa Floyda. Grozi mu do 40 lat więzienia za morderstwo drugiego stopnia, do 25 lat za morderstwo trzeciego stopnia i do 10 lat za nieumyślne spowodowanie śmierci. Przebywa w zakładzie karnym, czekając na ogłoszenie wymiaru kary. Sędzia okręgowy hrabstwa Hennepin Peter Cahill zapowiedział wydanie werdyktu 25 czerwca.

Derek Chauvin HENNEPIN COUNTY SHERIFF

Spotkanie Bidena z rodziną Floyda

W pierwszą rocznicę śmierci Afroamerykanina z rodziną Floyda spotkał się prezydent USA Joe Biden. Rozmowa miała charakter prywatny. Odbyła się w Gabinecie Owalnym Białego Domu. Uczestniczyli w niej córka Floyda i jej matka, rodzeństwo zabitego przed rokiem Floyda oraz kilku innych krewnych.

Według NBC Joe Biden ocenił, że rodzina Floydów "wykazała się niezwykłą odwagą, a zwłaszcza jego młoda córka Gianna". "Musimy działać. (…) Stoimy w obliczu punktu zwrotnego. Walka o duszę Ameryki to ciągłe przepychanki między amerykańskim ideałem, że wszyscy jesteśmy stworzeni równymi, a twardą rzeczywistością, w której rasizm od dawna nas rozdziera. W najlepszych okolicznościach amerykański ideał zwycięża" – głosi oświadczenie Bidena.

Brat George'a Floyda uznał zaproszenie do Białego Domu za zaszczyt.

- Być tutaj to honor (…) spotkać się z prezydentem i wiceprezydentem, by (przyjąć) z ich strony okazanie naszej rodzinie troski i faktycznie wsłuchanie się w nasze obawy oraz w to, jak się czujemy w tej sytuacji. Uważam, że była to bardzo produktywna rozmowa i jestem za nią wdzięczny – powiedział po spotkaniu Terrence Floyd.

NBC przypomina, że Biden spotkał się z rodziną Floydów krótko po zabójstwie jako kandydat na prezydenta. "Biden mówił o tym, jak osobiście dotknęła go ta tragedia i powszechne demonstracje wzywające do reformy policji oraz położenia kresu systemowemu rasizmowi" – podała telewizja.

Ustawa o reformie policji utknęła w Senacie

Biden planował uczcić rocznicę śmierci Floyda podpisaniem ustawy o reformie policji (George Floyd Justice in Policing Act of 2020). Akt prawny utknął jednak w Senacie. Republikanie i demokraci próbują osiągnąć kompromis w sprawie zawartych w nim postanowień.

Z tego powodu spotkanie z prezydentem USA w Białym Domu zbojkotowała siostra Floyda - Bridgett, która była obecna na manifestacji w Minneapolis. - Jechałam do Waszyngtonu, aby Biden podpisał ustawę. Biden nie podpisał tej ustawy. Biden złamał obietnicę - cytuje słowa siostry Afroamerykanina BBC.

Przekazała też wiadomość dla prezydenta: - Zrób porządek ze swoimi ludźmi.

Według agencji Reutera prezydent Biden wyraził nadzieję na osiągnięcie porozumienia dotyczącego reformy po następnym weekendzie, w którym przypada amerykańskie święto pracy. Urzędnicy w Białym Domu liczą, że wtorkowe spotkanie "podtrzyma impet w tej sprawie".

Podczas pobytu w Waszyngtonie rodzina Floydów spotkała się też z szefową Izby Reprezentantów Nancy Pelosi oraz innymi członkami Kongresu USA.

Autor:pp/kg

Źródło: PAP, BBC

Pozostałe wiadomości