"Jeżeli skażecie kogoś za prawdę, zrobicie z niego bohatera narodowego"

TVN24

EU2016SKRobert Fico z zarzutami

Byłemu premierowi Słowacji Robertowi Fico grozi 5 lat więzienia - poinformowała w czwartek słowacka policja. Organy ścigania postawiły Fico zarzut wychwalania czynów karalnych. - Jeżeli skażecie kogoś za prawdę, zrobicie z niego bohatera narodowego - odnosi się do sprawy były premier Słowacji w opublikowanym w sieci nagraniu.

Liderowi ugrupowania Kierunek–Socjalna Demokracja (Smer-SD), najsilniejszej partii politycznej na Słowacji, postawiono zarzut akceptowania przestępstwa popełnionego przez Milana Mazurka, byłego posła Partii Ludowej Nasza Słowacja, prawomocnie skazanego we wrześniu za zniesławianie rasy i narodu. Za akceptację dla rasistowskich wypowiedzi Mazurka grozi byłemu szefowi rządu 5 lat więzienia.

Mazurek w 2016 roku w jednej z audycji lokalnego prywatnego radia zarzucił Romom nieprzystosowanie społeczne i używał wobec nich obelżywych określeń. Przekonywał, że państwo powinno interweniować, aby "Cyganie nie robili przemysłu z rodzenia dzieci". Mazurek musiał zapłacić 10 tys. euro i stracił mandat poselski.

Mimo wyroku na Mazurka Fico publicznie w dalszym ciągu wyrażał akceptację dla jego obraźliwych wypowiedzi pod adresem słowackich Romów.

Fico, w nagraniu wideo opublikowanym w internecie, stwierdził, że "Mazurek powiedział to, co myśli cały naród". - Jeżeli skażecie kogoś za prawdę, zrobicie z niego bohatera narodowego - oświadczył były premier Słowacji. Dodał, że organy ścigania często podejmują działanie pod presją mediów, zamiast opierać się na faktycznych dowodach.

Na profilu Fico materiał obejrzało około 200 tysięcy osób.

Były premier Słowacji z zarzutami
EU2016SK

Autor: pp\mtom / Źródło: PAP