Reuters: sześciu liderów Islamskiego Dżihadu zginęło od wtorku w wyniku działań wojsk Izraela

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Ejad Al-Hasani jest szóstym z liderów Islamskiego Dżihadu, którzy zostali zabici w wyniku trwającej od wtorku izraelskiej operacji zbrojnej. Armia Izraela poinformowała, że do piątkowego popołudnia zaatakowała 254 cele związane z dżihadystyczną organizacją.

Ejad Al-Hasani zginął w piątek w wyniku izraelskiego ostrzału rakietowego Strefy Gazy - poinformowała agencja Reutera. Jak podał portal I24, był poszukiwany przez władze Izraela od 20 lat.

Jest on szóstym z liderów Islamskiego Dżihadu, którzy zostali zabici w wyniku trwającej od wtorku i wymierzonej w tę organizację izraelskiej operacji zbrojnej "Tarcza i Strzała".

Od rozpoczęcia starć we wtorek rano Palestyńczycy wystrzelili na Izrael niemal tysiąc rakiet. Po raz pierwszy niektóre z nich były wymierzone w Jerozolimę - podał Reuters, powołując się na źródła w wojsku izraelskim.

Celem uderzeń izraelskich są przywódcy i infrastruktura Islamskiego Dżihadu, drugiego po Hamasie zbrojnego ugrupowania w palestyńskiej Strefie Gazy. Islamski Dżihad opowiada się przeciwko koegzystencji z państwem żydowskim: jego celem jest militarne zniszczenie Izraela i ustanowienie na jego miejscu państwa islamskiego.

Dotychczas Hamas nie uczestniczył w obecnych starciach, a strona izraelska z naciskiem deklarowała, że celem "Tarczy i Strzały" jest wyłącznie Islamski Dżihad.

Izrael atakuje cele związane z Islamskim Dżihadem

Do piątku po południu w Strefie Gazy zginęły 33 osoby, zarówno od uderzeń rakiet izraelskich, jak - zgodnie z twierdzeniem izraelskich źródeł wojskowych - od własnych. Izraelczycy twierdzą, że z tego powodu zginęły w Strefie Gazy przynajmniej cztery osoby. Po stronie izraelskiej zginęła w czwartek jedna osoba, w której mieszkanie na przedmieściach Tel Awiwu uderzyła rakieta.

Armia Izraela poinformowała, że do piątkowego popołudnia zaatakowała 254 cele związane z Islamskim Dżihadem. Ze Strefy Gazy wystrzelono 973 rakiety, z których izraelski system obrony powietrznej Żelazna Kopuła strącił 296. 181 palestyńskich rakiet nie osiągnęło celów w Izraelu i spadło na terenach Strefy Gazy.

Islamski Dżihad wstrzymał ataki rakietowe w nocy z czwartku na piątek, co rozbudziło nadzieję na sukces Egiptu, Kataru i ONZ, które starają się doprowadzić do rozejmu między walczącymi stronami. W piątek lokalne media doniosły, że Egipt przesłał nową propozycję zawieszenia broni.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP