Świat

Reuters: Rosja uruchomiła most powietrzny do Syrii. Wielkie dostawy uzbrojenia

Świat

Wikipedia (CC BY-SA 2.0) | Oleg V. BelyakovRosjanie mieli uruchomić most powietrzny do Syrii

W ostatnich tygodniach Rosja zwiększyła dostawy broni do Syrii, wysyłając jej między innymi pojazdy opancerzone, bezpilotowe samoloty rozpoznawcze i bomby kierowane - poinformowała agencja Reutera, powołując się na swoje źródła. Miał zostać uruchomiony most powietrzny przy pomocy ciężkich transportowców.

Rosja, która stara się zwiększyć swe wpływy na Bliskim Wschodzie, jest głównym dostawcą uzbrojenia do Syrii, zapewniając reżimowi prezydenta Baszara el-Asada wsparcie w zwalczaniu, trwającej już blisko trzy lata, zbrojnej rebelii. Moskwa blokuje też podejmowane przez Zachód próby nałożenia na Damaszek międzynarodowych sankcji za używanie przemocy wobec cywilów.

Wzmożone dostawy

Według jednego z rozmówców Reutera, dziesiątki rosyjskich ciężkich samolotów transportowych An-124 Rusłan przywiozły do Syrii "pojazdy opancerzone, sprzęt rozpoznawczy, wyposażenie do walki elektronicznej, części zamienne dla śmigłowców i rozmaitą broń, w tym kierowane bomby lotnicze". Dodał on, że "rosyjscy doradcy i eksperci wywiadowczy operują przez okrągłą dobę samolotami bezpilotowymi, by pomóc wojskom syryjskim w śledzeniu pozycji rebeliantów, analizowaniu ich możliwości oraz podejmowaniu precyzyjnych uderzeń artyleryjskich i lotniczych przeciwko nim". Wiaczesław Dawidenko, rzecznik rosyjskiego państwowego monopolisty w eksporcie broni Rosoboroneksport oświadczył, że nie może komentować kwestii dostaw uzbrojenia do Syrii.

Rosja tylko "wzmacnia obronę"

Rosja twierdzi, że jej wojskowe dostawy do Syrii nie naruszają w żaden sposób prawa międzynarodowego i nie obejmują broni ofensywnej. Ma być to jedynie uzbrojenie "defensywne", służące do obrony przed atakiem z zewnątrz. Według syryjskiego źródła opozycyjnego część najnowszych dostaw przybyła drogą powietrzną do nadmorskiego miasta Latakia, a dalsze ładunki dotarły statkami do głównych syryjskich portów towarowych w Latakii i Tartusie.

Autor: mk/kka / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 2.0) | Oleg V. Belyakov

Tagi:
Raporty: