Reuters: Maria Butina miała w USA więcej kontaktów, niż przypuszczano

Świat


Aresztowana w USA pod zarzutem szpiegostwa Rosjanka Maria Butina miała więcej kontaktów wśród wysokich rangą urzędników w Waszyngtonie, niż dotąd przypuszczano - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera. Jak ustalono, w 2015 roku wzięła ona udział w spotkaniach pomiędzy przedstawicielami Rosji i USA w amerykańskim Departamencie Skarbu oraz banku centralnym USA.

Maria Butina odbyła w kwietniu 2015 roku podróż do Stanów Zjednoczonych w towarzystwie Aleksandra Torszyna, ówczesnego wiceszefa rosyjskiego banku centralnego.

Spotkania z ważnymi urzędnikami

Odbyły się wówczas spotkania, o których Reuters zdobył informacje od anonimowych informatorów oraz z raportu Center for the National Interest - waszyngtońskiego think tanku, który organizował te rozmowy. Ich celem była poprawa relacji USA i Rosji.

W spotkaniach tych wzięli udział m.in. Stanley Fischer, ówczesny wiceprzewodniczący Systemu Rezerwy Federalnej (banku centralnego USA), a także Nathan Sheets, ówczesny podsekretarz Departamentu Stanu ds. spraw międzynarodowych. Rosjanie rozmawiali z nimi na temat amerykańsko-rosyjskich relacji gospodarczych w czasach administracji ówczesnego prezydenta USA Baracka Obamy.

Jak podkreśla Reuters, spotkania te, o których wcześniej nie informowano, ujawniają, jak szeroki był krąg wysoko postawionych kontaktów, którymi interesowała się Butina.

Adwokat Rosjanki Robert Driscoll, pytany o te spotkania przez dziennikarzy agencji, oświadczył, że nie zna żadnych związanych z nimi szczegółów.

Rozmowa o "stanie rosyjskiej gospodarki"

Sam Stanley Fischer w mailu przesłanym do Reutersa potwierdził, że spotkał się wówczas z Torszynem i jego tłumaczką, nie przypominał sobie jednak, czy tłumaczką była Maria Butina. Rozmowa, jak relacjonował, miała dotyczyć "stanu rosyjskiej gospodarki" i nowej funkcji Torszyna jako zastępcy rosyjskiego banku centralnego. Agencja Reutera potwierdziła w dwóch innych źródłach, że tłumaczką na tym spotkaniu była właśnie Butina.

"Przypominam sobie, że pan Torszyn wspomniał na marginesie, że planuje przybyć na spotkanie Narodowego Związku Strzeleckiego (National Rifle Association), fakt ten wydał mi się nie mieć związku z naszą rozmową" - dodał Fischer.

Nathan Sheets odmówił natomiast Reutersowi udzielenia komentarza.

Agencja zwraca uwagę, że Fischer i Sheets w ramach pełnionych w 2015 roku obowiązków spotkali się wówczas z wieloma szefami banków, nie tylko rosyjskich.

Rosjanka oskarżona o szpiegostwo

29-letnia Maria Butina, Rosjanka mieszkająca w Waszyngtonie (ma wizę studencką), została aresztowana w ubiegłą niedzielę pod zarzutem działalności szpiegowskiej na rzecz Kremla. Strona amerykańska uważa, że Butina próbowała zinfiltrować amerykańskie organizacje polityczne, na czele z Narodowym Związkiem Strzeleckim (National Rifle Association) i działała pod kierownictwem rosyjskiego funkcjonariusza rządowego wysokiej rangi, objętego sankcjami USA.

W środę sąd okręgowy w Waszyngtonie odrzucił jej wniosek o zwolnienie za kaucją.

Autor: mm/adso / Źródło: reuters, pap