Reuters: Chiny sprzeciwiają się ukraińskim flagom na budynkach ambasad w Pekinie

Autor:
ks//rzw
Źródło:
Reuters
Chiny (wideo archiwalne)
Chiny (wideo archiwalne)Reuters Archive
wideo 2/5
Reuters ArchiveChiny

Chińskie władze wystosowały do kilku zagranicznych misji dyplomatycznych w Pekinie list wzywający, aby nie wywieszały ani nie wyświetlały na terenie placówek "upolitycznionej propagandy". Najprawdopodobniej chodzi o ukraińskie flagi - przekazali agencji Reutera dyplomaci urzędujący w stolicy Chin.

- My i inni otrzymaliśmy list wzywający ambasady i przedstawicielstwa do powstrzymania się od wykorzystywania ścian budynków do "upolitycznionej propagandy" - powiedział Reutersowi jeden z dyplomatów, którego ambasada eksponuje wizerunek flagi Ukrainy. Dodał, że jego misja dyplomatyczna nie zamierza zastosować się do chińskiego komunikatu..

Trzech innych dyplomatów rezydujących w Pekinie potwierdziło, że otrzymało ze strony chińskich władz podobne powiadomienie, dodając, że nie było wzmianki wprost o fladze Ukrainy, ale najwyraźniej o nią właśnie chodziło.

Ukraińskie flagi pojawiły się od czasu rosyjskiej agresji

Kilka zagranicznych misji w Chinach wzniosło ukraińską flagę na maszt lub umieściło jej wizerunek na plakatach i świetlnych iluminacjach po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę. Są wśród nich placówki Wielkiej Brytanii, Niemiec, Unii Europejskiej oraz Polski.

Kilka tygodniu po wybuchu wojny plakat z ukraińską flagą wywieszony na ścianie ambasady Kanady w Pekinie został zniszczony za pomocą wyrażającego sprzeciw wobec NATO graffiti - informuje Reuters.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Obywatel Chin oskarżony w USA o dostarczanie Iranowi materiałów do produkcji rakiet balistycznych

Ministerstwo spraw zagranicznych Chin nie odpowiedziało na prośbę agencji o komentarz.

Chiny krytykowane przez Zachód

Chiny wzywają do ​​pokoju w Ukrainie, ale jak dotąd powstrzymały się od potępienia Rosji za jej agresję, co spotkało się z krytyką ze strony krajów zachodnich.

Niektóre ambasady w Pekinie wywiesiły w ostatnim czasie na swoich budynkach także tęczowe flagi wspierające społeczność LGBT. Nie jest jasne, czy Chiny, które w ostatnich latach spotkały się z krytyką ze strony organizacji zajmujących się ochroną praw człowieka za tłumienie aktywizmu społeczności LGBT, wyraziły w swoim komunikacie sprzeciw także wobec prezentowania tęczowych flag..

Zaślepka materiału TVN24GO
Dokąd zaprowadzi świat chiński nacjonalizm?
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ks//rzw

Źródło: Reuters