Republikanie biorą wszystko. Mają większość w obu izbach Kongresu

Świat


Wstępne wyniki wyborów do amerykańskiego Kongresu wskazują, że Republikanie utrzymali, zgodnie z oczekiwaniami, większość w Izbie Reprezentantów, a także - wbrew przewidywaniom - w Senacie.

Wtorek był w Stanach Zjednoczonych dniem nie tylko wyborów prezydenckich, ale także do Kongresu. W Izbie Reprezentantów o reelekcję ubiegają się wszyscy członkowie, natomiast w Senacie wybierana jest jedna trzecia senatorów.

Sukcesy Partii Republikańskiej (GOP) w wyborach do Kongresu współgrają z wynikami wyborów prezydenckich w poszczególnych stanach. Jej kandydat Donald Trump dość niespodziewanie zwyciężył w wyborach na Florydzie i w Karolinie Północnej, stanach "wahających się", i zgodnie z przewidywaniami wygrał w Ohio.

Republikanie przeważają

Aby odzyskać większość w Senacie, gdzie na razie republikanie przeważają stosunkiem 54 do 46 mandatów, demokraci musieliby odebrać im minimum cztery lub pięć mandatów. Nie osiągnęli tego.

W stanie Illinois sukces odniosła tylko demokratyczna kandydatka Tammy Duckworth. Przegrali jednak inni kandydaci tej partii, na których liczono.

W Indianie przegrał Evan Bayh, który kiedyś zasiadał w Senacie i planował tam powrót; pokonał go republikanin Todd Young.

Reelekcję zapewnił sobie na Florydzie republikański senator Marco Rubio, jeden z czołowych rywali Trumpa do nominacji prezydenckiej w prawyborach w GOP.

W stanie Nevada mandat po odchodzącym na emeryturę liderze demokratycznej większości, senatorze Harrym Reidzie, zdobyła kandydatka z tej samej partii Catherine Cortez Masto. Pokonała ona republikańskiego kongresmana Joe Hecka.

W Karolinie Północnej republikański senator Richard Burr utrzymał jednak swój mandat, pokonując demokratyczną kandydatkę Deborah Ross.

W Pensylwanii demokratyczna kandydatka Katie McGinty przegrała z urzędującym republikańskim senatorem Patem Toomeyem.

Podobnie w stanie Arizona, urzędujący senator John McCain, były kandydat na prezydenta w wyborach w 2008 r., obronił swój mandat pokonując Demokratkę Ann Kirkpatrick.

We wszystkich tych wyścigach demokraci mieli nadzieję na zwycięstwa swoich kandydatów.

Utrzymanie Senatu w rękach Republikanów oznacza, że w wypadku coraz bardziej prawdopodobnego zwycięstwa Trumpa w wyborach do Białego Domu obie władze - wykonawcza i ustawodawcza – znajdą się pod kontrolą tej partii. Może to zapowiadać poważny zwrot Ameryki w prawo.

Autor: KB/kk / Źródło: CNN, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Scrumshus/Wikipedia