Rekordowy eksport broni z USA. Zbroją Zatokę Perską

af.milArabia Saudyjska kupiła m

2011 rok był rekordowy pod względem eksportu broni przez Stany Zjednoczone - wynika ze statystyk wykonanych na zlecenie Kongresu opublikowanych przez "New York Times". Broń sprzedawana była głównie do krajów Zatoki Perskiej, zaniepokojonych ambicjami Iranu.

W ubiegłym roku sprzedaż broni na eksport przyniosła zyski w wysokości 66,3 mld dolarów. To ponad trzy czwarte światowego rynku broni. Na drugim miejscu znalazła się Rosja ze sprzedażą sięgającą tylko 4,8 mld dol.

Wynik Ameryki to ogromny skok w porównaniu do roku 2010, kiedy USA wyeksportowały broń za 21,4 mld dol. Rok wcześniej, w 2009 było to 31 mld.

Raport został przygotowany przez bezpartyjną komórkę Biblioteki Kongresu (Congressional Research Service). Uważany jest on za najbardziej szczegółowy zbiór danych na temat sprzedaży broni w USA.

Wspólna tarcza przeciwko Iranowi

Jak zauważają autorzy raportu, powodem jest rosnące napięcie na Bliskim Wschodzie. Broń kupują głównie Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman, które nie mają wprawdzie lądowych granic z Iranem, ale obawiają się jego hegemonii w regionie. Dlatego nabywają głównie drogie samoloty i złożone systemy obrony przeciwrakietowej. Z raportu wynika, że Arabia Saudyjska kupiła 84 myśliwce F-15, amunicję, pociski i sprzęt służący do ich transportu. Stany sprzedały tam także helikoptery Apache i Black Hawk. Łącznie kraj zapłacił za zakupy 33,4 mld dol.

Drugim najważniejszym kupcem były ZJA, które zakupiły tarczę antyrakietową wraz z radarami, a także 16 śmigłowców Chinook. Oman nabył z kolei 18 myśliwców F-16.

Na liście klientów amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego znalazły się także Indie, które kupiły 10 transportowych samolotów C-17 oraz Tajwan, który kupił baterie Patriot.

USA chcą, by państwa Zatoki Perskiej stworzyły wspólny system obrony przeciwrakietowej, by chronić rafinerie, gazociągi i bazy wojskowe przed ewentualnym atakiem ze strony Iranu.

Autor: jk//kdj / Źródło: nytimes.com

Źródło zdjęcia głównego: af.mil

Pozostałe wiadomości