Świat

Rekordowa kara dla HSBC. Zapłaci 1,9 mld dolarów rządowi USA

Świat

 
wikipedia.orgJak donoszą amerykańskie media, bank zgodził się na zapłacenie kolosalnej kary

Brytyjski bank HSBC zapłaci rekordową karę - co najmniej 1,9 mld dolarów - za udział w skandalu z praniem brudnych pieniędzy - poinformowały agencja Bloomberg i dziennik "New York Times".

Oficjalny komunikat amerykańskie władze mają wydać we wtorek. Rzecznik HSBC nie chciał w poniedziałek wypowiadać się w tej kwestii.

Według amerykańskich mediów, podczas negocjacji z USA bank zgodził się na zapłacenie tej kary.

Niszczelny system banku

Jedna z komisji Senatu USA poinformowała w lipcu, że brak kontroli w HSBC dotyczącej prania brudnych pieniędzy umożliwił kartelom narkotykowym i terrorystom dostęp do amerykańskiego systemu finansowego.

Tylko w latach 2007-2008 przez HSBC przepłynęło z Meksyku do USA 7 mld dolarów, z czego znaczna część miała pochodzić z handlu narkotykami.

Amerykanie podkreślili też niejasne powiązania HBSC z saudyjskim bankiem Al Rajhi, który w ocenie USA służy globalnym organizacjom terrorystycznym do transferu pieniędzy. Pracownicy banku mieli też świadomie usuwać z dokumentów o współpracy z irańskimi instytucjami finansowymi.

"Perwersja" działania

W reakcji na raport Stałego Podkomitetu Dochodzeniowego, który był tworzony przez rok na podstawie badania 1,4 miliona stron dokumentów wewnętrznych HSBC i rozmów z 75 pracownikami banku, jego władze przyznały, że nie wszystko działo jak powinno. - Kultura pracy w HSBC była skażona od długiego czasu - stwierdził natomiast senator Carl Levin, przewodniczący komitetu.

HSBC, który jest jednym z największych banków świata i największym w Europie, odnosząc się do tych zarzutów, przyznał się do poważnych uchybień i błędów.

Autor: zś//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org