Świat

"Największa delegacja w historii". Wśród gości Ivanka Trump z mężem

Świat

Wikipedia (CC BY-SA 2.0)Ivanka Trump w Berlinie (wideo archiwalne)

Córka prezydenta USA Ivanka Trump i jej mąż Jared Kushner wezmą w przyszłym tygodniu udział w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC) - poinformowała agencja dpa, powołując się na rzecznika MSC. W spotkaniu będzie uczestniczyć także ponad 50 innych amerykańskich polityków.

Coroczna konferencja jest największym światowym spotkaniem ekspertów polityki bezpieczeństwa. Na trwające od 15 do 17 lutego obrady ma przybyć około stu ministrów oraz 40 szefów państw i rządów.

Największa amerykańska delegacja

Według szefa MSC Wolfganga Ischingera USA przyślą na konferencję największą delegację, jaką kiedykolwiek na nią skierowały.

Jak pisze niemiecki dziennik "Main Echo", konferencja prawdopodobnie zostanie zdominowana przez kwestie bezpieczeństwa nuklearnego i groźby nowego wyścigu zbrojeń. Wspomniana groźba została wywołana m.in. niedawnymi decyzjami Waszyngtonu i Moskwy o wycofaniu się z traktatu INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu, zdolnych przenosić głowice nuklearne.

Niemiecki dziennik przewiduje, że poruszone zostaną także inne "nierozwiązane problemy na świecie".

W składzie rekordowej amerykańskiej delegacji znajdą się także wiceprezydent Mike Pence, pełniący obowiązki ministra obrony Patrick Shanahan oraz przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, a także 55 innych członków obu izb Kongresu. Do Monachium nie przyjedzie natomiast sekretarz stanu USA Mike Pompeo, choć krótko wcześniej weźmie on udział, wraz z wiceprezydentem Pence'em, w warszawskiej konferencji poświęconej sprawom Bliskiego Wschodu.

Autor: momo//plw//kwoj / Źródło: PAP, Main Echo

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 2.0)

Pozostałe wiadomości