Świat

Rebelianci z rodzinami ewakuowani. Zrównana z ziemią Daraja w rękach Asada

Świat


Siły reżimu syryjskiego przejęły w sobotę ostatecznie kontrolę nad miejscowością Daraja, byłym bastionem rebeliantów na południowo-zachodnich przedmieściach Damaszku; tego dnia zakończyła się ewakuacja tysięcy mieszkańców zarówno cywilów, jak i rebeliantów.

"Armia syryjska całkowicie kontroluje Daraję" - cytuje źródło wojskowe pragnące zachować anonimowość agencja AFP.

Jedni z pierwszych stawili opór

- Sprawa Darai jest zamknięta po ewakuacji wszystkich cywilów, ludzi z bronią i ich rodzin na mocy porozumienia zawartego w czwartek między władzami a rebeliantami - poinformowała syryjska telewizja państwowa.

Stacja ta pokazała materiał z pojazdami wojskowymi na ulicach Darai - jednej z pierwszych miejscowości, które przeciwstawiły się w roku 2011 reżimowi prezydenta Baszara el-Asada i które znalazły się w oblężeniu.

Liczba wszystkich ewakuowanych nie jest znana. W piątek oficjalna syryjska agencja prasowa SANA podała, że cztery tysiące cywilów było kierowanych do schronisk na południe od Darai, a co najmniej 700 rebeliantów i ich rodziny do prowincji Idlib na północnym zachodzie, która - jak pisze AFP - pozostaje bastionem rebeliantów i dżihadystów.

Według organizacji pozarządowych liczba mieszkańców, którzy pozostali w Darai, wynosi ok. ośmiu tysięcy.

Mająca siedzibę w Bejrucie telewizja Aj-Majadin pokazała kadry z syryjskimi żołnierzami fotografującymi się w Darai telefonami komórkowymi, a także autokary z wyjeżdżającymi rebeliantami, którym pozwolono zachować broń.

Daraja jest położona na przedmieściach Damaszkutvn24.pl

Autor: adso\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości