Rebelianci 50 km od Trypolisu? "Są w Zawii"

Świat

Aktualizacja:

Walczący z Muammarem Kaddafim rebelianci twierdzą, że weszli do zajmowanego do tej pory przez siły reżimu miasta Az-Zawija, znajdującego się 50 km na zachód od Trypolisu.

- Zdobyliśmy centrum Zawii około godziny temu. Byli tam najemnicy. Walki trwały około 30 minut i uciekli - powiedział agencji Reutera rebeliant przedstawiający się jako Ahmed.

Informator dodał, że mieszkańcy miasta wyszli na ulice by celebrować wygnanie wojsk Kaddafiego.

Drugi rebeliant, o imieniu Abdelsalam, powiedział: - Kontrolujemy centrum. Część sił Kaddafiego uciekła do Trypolisu, część została i są też w mieście najemnicy. Zatem nie mamy jeszcze całkowitej kontroli - zastrzegł.

Zastój na froncie

Rebelia w Libii wybuchła w Bengazi na wschodzie kraju przed pięcioma miesiącami, lecz Kaddafi wciąż utrzymuje się u władzy w Trypolisie, mimo intensywnej operacji sił powietrznych NATO, które - zgodnie z mandatem ONZ - chronią przed atakami ludność cywilną.

Na froncie od dłuższego czasu jest sytuacja patowa i żadna ze stron (ani rebelianci, ani siły reżimu) nie jest w stanie przejąć zdecydowanej inicjatywy.

Miasto Az-Zawija znajduje się ok. 50 km od Trypolisu. W 2008 roku było to siódme pod względem liczby mieszkańców miasto w Libii (ze 198 tys. mieszkańców).

Źródło: Reuters