Rada Bezpieczeństwa ONZ będzie musiała poczekać. Kongres USA chce być pierwszy


Jeśli Iran i światowe mocarstwa dojdą do porozumienia ws. programu atomowego Teheranu, Rada Bezpieczeństwa ONZ co najmniej na miesiąc odłoży znoszenie sankcji nałożonych na irańczyków - powiedział cytowany przez agencję Reutera informator. Powodem będzie amerykański Kongres, który zarezerwował sobe prawo do przyjrzenia się ewentualnej umowie w ciągu 30 dni.

Zdaniem cytowanych przez Reutera rozmówców to nieszczęśliwe rozwiązanie, ale politycznie niezbędne, gdyż zdominowany przez niechętnych rozmowom z Iranem republikanów Kongres nie chce, by w sprawie porozumienia przed nim wypowiadała się Rada Bezpieczeństwa.

Zdaniem Amerykanów byłoby to przedwczesne, skoro teoretycznie Kongres może zniweczyć całkowicie umowę. Możliwość taką daje mu ustawa podpisana przez Obamę, która zapewnia kongresmenom 30 dni na przyjrzenie się porozumieniu, jeśli zostanie ono podpisane przed 8 lipca (termin formalnie mija 30 czerwca).

Irańczycy niechętnie, ale wydają się przystać na takie rozwiązanie, podaje Reuters, cytując jednego z przedstawicieli Teheranu. - Wygląda na to, że nie ma wyboru - mówi anonimowo Irańczyk, dodając, że "oczywiście" nikt w Teheranie nie jest z tego rozwiązania zadowolony. Nic dziwnego, skoro Irańczycy upierają się, by sankcje USA, ONZ i UE nałożone na nich w związku z programem atomowym zostały zniesione natychmiast po podpisaniu porozumienia.

Zawieszenie amerykańskich sankcji zależy od prezydenta USA, UE musi podjąć decyzję jednogłośnie, tak samo w Radzie Bezpieczeństwa musi obyć się bez weta jakiegokolwiek państwa z tym prawem.

Porozumienie "możliwe"

Delegacje Iranu oraz grupy 5+1 (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy) obradują obecnie w Wiedniu, starając się posunąć do przodu negocjacje, które mają doprowadzić do ostatecznego porozumienia. Ma ono stanowić gwarancję, że program nuklearny Teheranu ma charakter wyłącznie cywilny, i pozbawić Iran zdolności wyprodukowania broni jądrowej; w zamian złagodzone mają zostać międzynarodowe sankcje szkodzące irańskiej gospodarce.

Jeszcze w piątek szef rosyjskich negocjatorów, wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow mówił, że rozmowy "zwalniają" na dwa tygodnie przed ostatecznym terminem ich zamknięcia. W poniedziałek Riabkow oznajmił jednak, że osiągnięci porozumienia do końca czerwca "jest możliwe".

[object Object]
Morawiecki: Polska pełni konstruktywną rolętvn24
wideo 2/17

Autor: mtom / Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości