Świat

Razem przeciwko dżihadystom. Izraelski wywiad dzieli się informacjami z USA

Świat

ReutersIzrael ostrzega, by poważnie traktować zagrożenie ze strony Państwa Islamskiego

Izrael przekazał Stanom Zjednoczonym informacje wywiadowcze na temat Państwa Islamskiego i jego potencjału wojskowego - potwierdził w czwartek wysoki rangą przedstawiciel armii izraelskiej. Donosi o tym izraelski lewicowy dziennik "Haarec".

Źródło, na które powołuje się dziennik ocenia, że walka z Państwem Islamskim będzie trudnym zadaniem, jest to bowiem organizacja, która liczy tysiące bojowników i ma zapewnione dobre finansowanie.

Przyczajeni dżihadyści

- Nie znikną. Teraz przyczaili się, przygotowując się na atak ze strony Stanów Zjednoczonych - twierdził wysoki oficer izraelski. Jakkolwiek nie sądzi on, aby jednym z celów państwa Islamskiego miał być Izrael, jednak ostrzega, że "należy traktować poważnie to niebezpieczeństwo". Izraelski wywiad uważa, że Państwo Islamskie ma 30 tys. zbrojnych bojowników, a wpływy do jego kasy wynoszą od miliona do trzech milionów dolarów dziennie. Pochodzą one z nielegalnej sprzedaży ropy naftowej czerpanej z około 60 szybów naftowych, które islamiści kontrolują w północno-wschodnim Iraku i we wschodniej Syrii.

[object Object]
ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar ISReuters
wideo 2/20

Autor: kg//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Raporty:
Pozostałe wiadomości