Świat

Ratownicy nie szukają już ciał ofiar katastrofy airbusa

Świat

Ekstremalnie trudna akcja. Wideo z miejsca katastrofy
MSW FrancjiW katastrofie samolotu Germanwings zginęło 150 osób

Francuskie władze poinformowały o zakończeniu poszukiwań ciał ofiar katastrofy airbusa linii lotniczych Germanwings. Samolot rozbił się 24 marca w Alpach, zginęło 150 osób. Do wypadku świadomie doprowadzić miał drugi pilot.

- Poszukiwania ciał zostały zakończone, jednak na miejscu katastrofy będziemy się starać znaleźć przedmioty należące do ofiar - oświadczył w sobotę w rozmowie z Reutersem przedstawiciel władz departamentu Alpy Nowej Prowansji.

Jak dodał, Lufthansa zatrudniła specjalistyczną firmę, która zajmie się usuwaniem elementów wraku porozrzucanych w okolicach miejsca katastrofy. Jej prace będą się odbywały pod nadzorem francuskiej prokuratury.

Obecnie trwa identyfikacja ofiar na podstawie 150 odnalezionych profili DNA. Jak jednak przestrzegają francuscy śledczy, liczba uzyskanych próbek nie musi koniecznie oznaczać, że odnalezione zostały szczątki wszystkich ofiar katastrofy.

Prace, mające na celu usunięcie fragmentów samolotu z alpejskich zboczy, mogą potrwać nawet dwa miesiące.

Katastrofa airbusa

Airbus A320 niemieckich linii Germanwings 24 marca rozbił się na wysokości ok. 2 tys. metrów n.p.m., w Alpach francuskich. Maszyna, która leciała z Barcelony do Duesseldorfu, zniknęła z radarów niedaleko miejscowości Barcelonnette. Na miejscu katastrofy nie znaleziono nikogo żywego. Na pokładzie było 150 pasażerów i członków załogi. Obszar, na którym rozrzucone są szczątki maszyny, ma prawie 4 hektary i jest trudno dostępny, m.in. ze względu na strome ściany skalne i znaczne różnice wysokości, od 150 do 200 metrów.

Informacje zapisane na dwóch odnalezionych czarnych skrzynkach wskazują, że drugi pilot Andreas Lubitz celowo doprowadził do katastrofy.

Autor: kg/ja / Źródło: reuters, pap

Raporty:
Pozostałe wiadomości