Świat

Rasmussen: NATO gotowe bronić "każdej piędzi swojego terytorium"

Świat


Sekretarz generalny NATO oświadczył w Bukareszcie, że w obliczu rosyjskich działań na Ukrainie, Rumunia ma pełne wsparcie Sojuszu Północnoatlantyckiego. - NATO jest gotowe bronić każdej piędzi swego terytorium - zapewnił Anders Fogh Rasmussen.

- Rumunia nie jest sama - oświadczył Rasmussen na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Rumunii Traianem Basescu. Sekretarz generalny NATO powiedział, że "rosyjska agresja niszczy pokój i dobrobyt w regionie".

- Widzieliśmy jak poprzez swych agentów Rosja destabilizowała sytuację na Krymie. Teraz to samo dzieje się na wschodzie Ukrainy - stwierdził Rasmussen. Nie wykluczył on także rosyjskiej interwencji wojskowej na Ukrainie.

"Jasny sygnał ostrzegawczy"

W wywiadzie dla rumuńskiej telewizji podkreślił, że prowadzone obecnie w Rumunii manewry NATO mają charakter obronny, ale są - jak dodał - także "jasnym sygnałem ostrzegawczym dla potencjalnych agresorów, by nawet nie myśleli o ataku na któregoś z członków NATO". - Mogę zapewnić, że jesteśmy gotowi bronić każdej piędzi terytorium Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział Rasmussen. Nie wykluczył on także rozmieszczenia na stałe w Rumunii wojsk NATO. Anders Fogh Rasmussen ponownie wezwał państwa NATO do zwiększenia swych budżetów obronnych.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kde\mtom / Źródło: PAP